Postavme zdravie znovu na nohy aj po prekonaní COVID-u!

14/2 2022

Prekonali ste vírusové ochorenie Covid-19 a stále sa necítite byť vo svojej koži? Prešlo už mnoho týždňov od negatívneho testu po vyliečení, a predsa nemáte dostatok energie, lapáte po dychu už po pár schodoch, trápia Vás tráviace ťažkosti, máte problémy so sústredením sa a celkovo pociťujete apatiu? Pravdepodobne u Vás vznikol tzv. pretrvávajúci postcovidový syndróm. Ako s ním môžete bojovať a dostať sa späť do formy?

Ochorenie Covid-19

Covid-19 je vírusové ochorenie, ktoré môže mať nielen ťažký priebeh, ale aj dlhodobo poškodiť naše zdravie. Počas jeho priebehu musí naše telo zmobilizovať celú svoju imunitu na to, aby nás ochránilo. Počas imunitnej reakcie je v prvej línii náš lymfatický systém, lymfocyty bojujú s cudzorodými časticami, ktorými sú pre telo aj vírusy. V ťažších prípadoch imunita nedokáže efektívne obrániť každú časť nášho tela a dochádza k poškodeniu pľúc, srdca, obličiek alebo pečene, ktoré sa z neho spamätávajú dlhšiu dobu. Často však pečeň a obličky nepoškodí samotné ochorenie, ale nasadená liečba.

Pretrvávajúci Post-Covidový syndróm (PPCS)

Po odznení akútnej fázy infekčného ochorenia sa vyčerpanie tela môže prejaviť v podobe pestrých fyzických aj psychických dôsledkov a to bez rozdielu či ide o mladého aktívneho človeka, malé dieťa či staršieho seniora. Pretrvávajúci Post-Covidový syndróm je komplexný stav, ktorý sa prejavuje niekoľkými príznakmi a postihuje viaceré orgány a systémy. Ide o tie znaky a symptómy, ktoré sa vyvinú už počas alebo až po infekcii vírusového ochorenia COVID- 19, trvajú dlhšie ako 12 týždňov a nie sú vysvetlené alternatívnou diagnózou. Pretrvávajúci postcovidový syndróm je charakterizovaný rôznymi príznakmi, ktoré sa môžu meniť v priebehu času a môžu mať značný vplyv na rôzne orgány.

Najčastejšie príznaky pretrvávajúceho Post-Covidového syndrómu:

 • výrazná, nezvyčajná a neprimeraná únava a vyčerpanie;
 • zadýchavanie sa aj po slabej námahe;
 • slabosť svalov;
 • zvýšená teplota;
 • ťažoba na pľúcach a suchý kašeľ;
 • zmeny nálady, úzkostné stavy, depresie;
 • výpadky pamäti, neschopnosť sústrediť sa;
 • bolesti kĺbov, končatín;
 • bolesti hlavy až migrény;
 • bodavé bolesti v rukách a nohách;
 • problémy so spánkom;
 • problémy súvisiace s trávením: hnačka, zápcha, nevoľnosť, vracanie;
 • strata chuti a čuchu aj po odznení ochorenia;
 • bolesti v krku a ťažkosti s prehĺtaním;
 • novovzniknutá cukrovka a vysoký krvný tlak;
 • rôzne prejavy na koži;
 • búšenie srdca;
 • vypadávanie vlasov.

Tieto a ďalšie príznaky môžu pretrvávať aj mesiace po vyliečení z choroby a zatiaľ nie je úplne jasné, či v niektorých prípadoch nebudú trvalé. Terapia syndrómu závisí od typu ťažkostí a má uľaviť od príznakov. Myslite na to, že regenerácia organizmu je v tomto prípade beh na dlhú trať. Telu musíte dopriať to, čo potrebuje, aby mohlo dočerpať stratené sily. Na prvom mieste by mal byť dostatočný odpočinok, bohatá a vyvážená strava, dostatočný prísun tekutín a pravidelný pohyb. Fyzická aktivita, teda práca svalov, najlepšie na čerstvom vzduchu, je nesmierne dôležitá pre správne prúdenie lymfy v tele.

5 krokov k reštartu imunity

Ak chceme telo naštartovať, mali by sme začať jeho prečistením. Boj s chorobou náš imunitný systém oslabí a unaví, nahromadia sa v ňom toxíny vo forme odumretých zvyškov mikroorganizmov, lymfocytov a iných imunitných zložiek. Náš tráviaci trakt, vrátane pečene, zaťažia metabolity liekov užívaných na terapiu. Akým spôsobom vieme efektívne detoxikovať každú bunku a každý orgán, vrátane lymfatického systému a tráviaceho traktu a nezaťažiť pritom organizmus?

1. Zdravé sliznice a črevá

Vhodným pomocníkom je gél získaný z dužiny listov rastliny Aloa barbadoská, viac známej ako Aloe vera. Jej výhodou je, že okrem celotelového detoxikačného účinku, pozitívne vplýva aj na imunitný a tráviaci systém a poskytuje telu celý rad blahodarne pôsobiacich látok. Obsahuje totiž viac ako 200 biologicky aktívnych látok, ako sú napríklad vitamíny, minerálne látky, aminokyseliny, enzýmy, polysacharidy. Jej šťava sa tiež považuje za silný antioxidant. Možno ste nevedeli, ale niektoré biologické látky v nej obsiahnuté účinne potláčajú kandidózu spôsobenú Candidou albicans, ktorá sa veľmi často premnoží na slizniciach po užívaní antibiotík. Prečistený lymfatický systém nám môže byť zárukou, že nám pri ďalšej mikrobiálnej záťaži imunitný systém podá čo najlepší výkon.

Prvým krokom k nakopnutiu organizmu je teda jednoznačne naštartovanie správnej funkcie čriev, pretože až 70% všetkých imunitných buniek sa nachádza práve tam. Prichytenie patogénnych baktérií na slizniciach môže viesť k zápalu a zvýšenému riziku ľahkého presunu škodlivých látok do krvi, preto je veľmi dôležité udržiavať sliznice čisté. Hoci si telo dokáže škodlivé toxíny z tela vyplavovať aj samé, je dobré mu v tom dopomôcť, špeciálne počas alebo po výskyte ochorenia.

Barny´s ACTIValoe Forte

Očista organizmu po ťažkých časoch pomocou certifikovanej Lekárenskej ALOE. Sliznice, lymfatický systém, pečeň, črevá, trávenie, detox, imunita a pokožka.

2. Rozprúdenie energie

Ak sme telo odľahčili od balastných látok a toxínov, môžeme mu pomôcť v regenerácii chorobou či liekmi poškodeného tkaniva pľúc, pečene a nervov. Veľmi častým príznakom postcovidového syndrómu je dlhotrvajúci suchý kašeľ a časté zadýchanie sa už pri ľahkej záťaži. Domácou liečbou si vieme pomôcť bylinnými sirupmi so skorocelom alebo brečtanom a pľúca si vieme postupne posilniť dychovými cvičeniami. Správnym dýchaním a častým vetraním si zabezpečíme prívod kyslíka nevyhnutný pre metabolické aktivity, ktorými sa získava energia pre telo. Kyslík je distribuovaný do všetkých tkanív červenými krvinkami, ktorých tvorbu možno podporiť užívaním železa. Jeho zvýšeným prísunom tak podporíme okysličenie tkanív v tele, zabezpečíme energiu pre všetky bunky. Vieme si tým pomôcť nielen pri svalovej slabosti a únave, taktiež pri bolestiach hlavy a problémoch so spaním. Železo nájdete napríklad v potravinách akými sú napríklad aj brokolica, špenát, semiačka, strukoviny či tmavá čokoláda.

Barny´s NovoFerrin

Jedinečná forma železa (lipozomálna) vyrobená najmodernejšou technológiou, ktorá Vám nedráždi tráviaci trakt a nezapeká. Má 5 x vyššiu vstrebateľnosť.

3. Regenerácia buniek

Proces regenerácie z choroby sa môže zintenzívniť, ak majú všetky naše bunky dostatok energie. Pre jej tvorbu v bunkách živočíchov aj ľudí je potrebný nielen dostatočný prísun kyslíka, ale aj koenzýmu Q10, látky patriacej do skupiny ubichinónov, ktorá je súčasťou mitochondriálneho dýchacieho reťazca. Koenzým Q10 je produkovaný v mnohých tkanivách, pričom pečeň je hlavným miestom produkcie na základe hmotnosti orgánu a úrovne metabolickej aktivity. Človek si ho dokáže vytvoriť sám, ale približne od 20 roku života jeho produkcia v tele postupne klesá, preto sa odporúča jeho pravidelné dopĺňanie, predovšetkým v období rekonvalescencie organizmu.

Barny´s Koenzým Q10 dual

Obsahuje 60 mg vysoko kvalitného značkového japonského koenzýmu Q10. Duálna forma koenzýmu Q10 - to znamená dve fázy účinku.

4. Posilnenie oslabeného organizmu

Medzi najpopulárnejšie doplnky, ktoré sa požívajú na regeneráciu pečeňových buniek je rastlina Pestrec mariánsky pre svoj vysoký obsah silymarínu, ktorému sa hovorí aj „práčka na pečeň“. Zázraky robí aj kurkuma, ktorú máme hneď aj v kuchyni, je totiž súčasťou karí korenia. Pre správnu funkciu nervovej sústavy a mozgu hrajú dôležitú úlohu vitamíny skupiny B. Vedeli ste, že k nim bola v roku 1940 uznaná aj látka menom inozitol?  V ľudskom tele sa nachádza v bunkových membránach a je považovaný za vitagén, teda dôležitý stavebný materiál a energetický zdroj. Zúčastňuje sa tu celej rady biochemických reakcií, je stavebným prvkom membránového fosfolipidu so signálovou funkciou, pomáha pri metabolizme tukov a cholesterolu. Formou prírodného vitamínu je inozitolhexafosfát IP6, tiež nazývaný kyselina fytová. Okrem toho, že má štrukturálnu funkciu pri tvorbe lipidovej dvojvrstvy cytoplazmatických membrán, slúži aj ako potenciálny zdroj energie, pretože inozitol  sa dokáže premeniť na glukózu a tým dokáže zlepšiť mozgovú činnosť. Taktiež znižuje hladinu voľných radikálov v organizme pri ich zvýšenej hladine v priebehu patologických zmien. Vhodná kombinácia týchto dvoch zlúčenín, inozitolu a inozitolhexafosfátu IP6, má mnoho prospešných účinkov v oblasti podpory činnosti nielen mozgových a nervových, ale aj pečeňových a pohlavných buniek, ako aj pri zvýšení aktivity NK-buniek imunitného systému. Práve tieto bunky dokážu likvidovať rakovinové a vírusmi infikované bunky. Nielenže napomáha regenerácii už poškodeného pečeňového tkaniva, má taktiež schopnosť pomáhať hepatocytom zvládnuť záťaž spôsobenú zápalom či chemoterapiou.

Barny´s InoCell Forte

Voľba číslo 1. je Inocell ™ forte. Pre celkovú ochranu buniek. Inocell ™ forte obsahuje patentovanú chránenú zmes inozitolu, inozitolhexafosfátu (IP6), iónov vápnika a horčíka, obohatenú o vitamín C a stopový prvok selén.Voľba číslo 1. je Inocell ™ forte. Pre celkovú ochranu buniek. Inocell ™ forte obsahuje patentovanú chránenú zmes inozitolu, inozitolhexafosfátu (IP6), iónov vápnika a horčíka, obohatenú o vitamín C a stopový prvok selén.

5. Naštartovanie organizmu po prekonaní ochorenia

Vedeli ste, že teliatko je jediný cicavec, ktorý sa rodí bez imunity a preto, pokiaľ by sa nenapilo materského mlieka ihneď po narodení, zahynulo by? Získa ju vďaka látke kolostrum (mledzivo), ktoré sa produkuje v mliečnych žľazách krátko pred pôrodom a je obsiahnuté v prvom dojčení. Bovinné kolostrum obsahuje protilátky - imunoglobulíny, predovšetkým typu G (IgG), ktoré sú schopné bojovať voči špecifickým antigénom (cudzorodým látkam), ktoré dokážu eliminovať alebo naň upozornia imunitné bunky. Kolostrum taktiež obsahuje vitamíny (najmä typu A, B12, C a E) a laktoferín, ktorý dokáže viazať železo, vďaka čomu zabraňuje v rozvíjaní mikroorganizmov a taktiež sa považuje za dôležitý regulátor obranyschopnosti. Priaznivý vplyv na prirodzenú obranyschopnosť organizmu majú aj beta-glukány, prírodné polysacharidy, ktoré sú schopné aktivovať nešpecifické zložky imunitného systému.

Barny's Kolostrum s BETA-GLUKÁNMI forte

Kolostrum obsahuje hotové protilátky (IgG), laktoferín a obrovské množstvo rôznych účinných látok v dokonale vyváženom spojení. Kolostrum s BETA-GLUKÁNMI ™ obsahuje navyše značkový vitamín C, organický Selén a Zinok. Poznáte niečo lepšie v jednej kapsule?

Očista, regenerácia a posilnenie

K prekonaniu choroby a jej následkov sa musíme vyzbrojiť aj veľkou dávkou trpezlivosti. Po absolvovaní zlatých troch krokov: očistiť, zregenerovať a posilniť, budeme na správnej ceste k návratu nášho zdravia a dobrej nálady. Nehazardujte so svojim zdravím ani so zdravím svojich blízkych a chráňte sa nosením rúška či respirátora, pravidelným umývaním rúk, dodržujte sociálny odstup, vyhýbajte sa davom a podporte svoju imunitu na všetkých jej úrovniach. Nezabúdajte ani na mediálny detox od negatívnych správ, ktoré môžu vyvolať extrémnu psychickú záťaž a stres.

Späť na články

Rozoznať skutočnú kvalitu Aloe vera na dnešnom preplnenom trhu produktov a rozličných marketingových stratégií predstavuje náročnú úlohu. Tento článok sa snaží odhaliť podstatu rastliny Aloe vera, od jej pôvodu až po...
5/3 2024
Skutočná kvalita Aloe vera gelu na pitie
Vitajte vo fascinujúcom svete kolostra – jedinečnej tekutiny, ktorá predstavuje zázrak prírody a zároveň neoceniteľný dar, ktorý matka poskytuje svojmu novonarodenému potomkovi. Toto nenahraditeľné sérum, produkované...
1/3 2024
Kolostrum s beta-glukánmi: Unikátna kombinácia pre posilnenie imunity pre deti aj dospelých
Prirodzene sa vyskytujúce enzýmy sú kľúčovým aspektom pre optimálne fungovanie nášho organizmu. Sme schopní vyprodukovať viac ako 3000 rôznych typov enzýmov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri tvorbe, udržiavaní a oprave...
4/1 2024
Systémová enzymoterapia (SET) : Od trávenia až po hojenie