Aloe vera


Čo je také zaujímavé na rastline aloe vera, že sa stala cennou kozmetickou a farmaceutickou ingredienciou?

Zásadné objavy v posledných rokoch priviedli vedeckú verejnosť a pracovníkov z oboru medicíny ešte bližšie k rozpoznaniu jej pozitívnych vlastností, ktoré sú obsiahnuté v priezračnom géli, ktorý sa nachádza vo vnútri listov rastliny aloe vera. Vedci sa zhodujú na tom, že jedinečnosť aloe vera spočíva nielen v jednej zložke, ale ide o celý súbor vlastností rôznych bioaktívnych látok, ktoré sa vo vzájomnej pôsobnosti podporujú, preto je výsledný efekt taký výrazný.

ČÍTAŤ VIAC

Čím je aloe vera taká zaujímavá?

Povrch čreva tým, že vytvára početné klky a krypty, predstavuje obrovskú plochu – má rozmer takmer ako polovica futbalového ihriska. Táto plocha – teda črevná sliznica, je neustále vystavovaná rôznym potravinovým a environmentálnym antigénom. Predstavte si, že črevo dospelého človeka je domovom približne až pre 1014 baktérií (len pre porovnanie – ľudské telo má približne 1013 buniek). Baktérií je niekoľko stoviek rôznych druhov a dohromady majú až 100-krát viac génov ako jedinec, ktorého črevo obývajú. 

Črevo možno takto prirovnať k štedrému hostiteľskému stolu, ktoré hostiteľ zdieľa so svojimi baktériovými spoločníkmi. Niektoré z druhov baktérií sú pre náš organizmus dôležité a sú dokonca súčasťou našej obranyschopnosti. Naopak, niektoré sú producentmi rôznych toxínov, ktoré poškodzujú sliznicu a tým znižujú imunitu a umožňujú ľahšie uchytenie sa vírusom.

Naša strava tak silno ovplyvňuje zloženie črevnej flóry v pozitívnom i negatívnom smere, preto sa odporúča napríklad aj konzumácia tzv. probiotík a prebiotík. Práve tu sa otvárajú dvere pre aloe, ktorá v sebe nesie viac ako 200 biologicky aktívnych látok, vďaka ktorým môže v pozitívnom smere napomôcť napríklad aj k posilneniu slizničnej imunity a k celkovej harmonizácii črevnej mikroflóry. Je všeopbecne známe, že aloe napomáha udržiavať sliznicu čistú od škodlivých látok. Ak sú na sliznici prichytené patogénne baktérie, môžu spôsobiť zápal a tak čokoľvek, čo sa dostáva do sliznice, sa následne omnoho ľahšie dostáva do krvi. Taktiež je známe, že okrem toho aloe priaznivo pôsobí aj na pečeň, slezinu či pankreas.


Nie je aloe, ako aloe

POZOR! Pri vlastnom spracovaní rastliny aloe dochádza k riziku požitia aloínu, ktorý sa nachádza medzi gélom a šupou rastliny! Je všeobecne známe, že už štipka tejto látky v praxi funguje ako silné preháňadlo a môže človeku spôsobiť nepríjemné laxatívne ťažkosti! Neodporúčame žiadnym spôsobom spracovávať aloe vypestované doma, tobôž nie ho konzumovať! 

Nie je aloe, ako aloe, preto sa nenechajte oklamať ani pri výbere produktu s obsahom aloe. Prečítajte si štandardy, ktoré by mal každý zákazník vedieť a požadovať ich pri výbere produktu s obsahom aloe vera.