Viete aká je správna detoxikácia organizmu?

12/6 2023

Slovo detoxikácia je v posledných rokoch veľmi často skloňovaný pojem v rôznych médiách. Detoxikácia prakticky prebieha v organizme na dennej báze. Avšak, detoxikácia sama o sebe je najviac "pretriasaná" práve začiatkom jari, známa ako jarná detoxikácia organizmu. Toto obdobie je aj z fyziologického hľadiska najideálnejšie na podstúpenie tzv. „vnútorného upratovania“. V zime, keď má človek prirodzene menej pohybu, viac konzumuje jedlá, ktoré nemôže adekvátne „spáliť“, preto je vhodné si urobiť správnu detoxikáciu organizmu, ktorá nám napomôže očistiť sa. Poznáme však tú správnu cestu, ktorou si očistíme celé telo a nie iba pečeň či krv?

Čo je vlastne detoxikácia organizmu?

Detoxikácia organizmu je telu vlastný proces, ktorým sa odstraňujú toxíny a nežiaduce látky. Ľudské telo má prirodzené mechanizmy detoxikácie, ktoré zahŕňajú pečeň, obličky, črevo, pľúca a kožu. Tieto orgány pomáhajú odstraňovať nahromadené toxíny a všetky odpadové látky z tela von. V dnešnej dobe sa však pojem detox organizmu používa nielen v oblastí zdravia, ale aj wellnessu. Hoci sa telo dokáže detoxikovať aj samé, je vhodné mu v tom dopomôcť, aby sme si celý organizmus dôkladne prečistili a zbavili sa tak balastných a nahromadených škodlivých látok.

Existuje mnoho spôsobov, ako sa dá napomôcť detoxikácii organizmu. Niektoré z najbežnejších metód detoxikácie zahŕňajú napríklad očistu čriev pomocou pitných kúr, štiav, bylinných čajov, úpravu stravy, zvýšenú fyzickú aktivitu, či pravidelné a správne saunové rituály.

Väčšina ľudí si myslí, že detoxikácia je iba očista napríklad krvi, lymfy alebo pečene. Podľa toho si vyberajú bylinné produkty, ktoré následne užívajú a dúfajú, že ich organizmus sa vhodne detoxikuje – očisťuje od všetkého balastu a toxínov, ktoré si nazhromaždil. Zastavme sa však na chvíľu a uvažujme.
Detoxikácia je predsa proces, pri ktorom by sme mali „očistiť“ celý organizmus, nielen istú časť. Teda každú jednu bunku z miliárd buniek. Tak ako môžeme uveriť tomu, že očista jedného orgánu sa môže považovať za detoxikáciu?

Len očistou pečene alebo lymfy (teda čiastkovou očistou) si celý organizmus neprečistíme. Množstvo toxínov zostane naďalej v našom tele a bude pôsobiť na náš organizmus škodlivo. Túto nevedomosť však šikovne využívajú rôzni predajcovia „zázračných detoxikáčných produktov,“ prostredníctovm ktorých sľubujú rýchly detox spojený s výrazným schudnutím.

Najčastejšie chyby pri detoxikácii pomocou bylín


Detoxikácia verzus pŕhľava/žihľava dvojdomá (Urtica dioica)

Jednou z najčastejšie volených bylín na tzv. „očistu“ je pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica), ľudovo známa ako žihľava dvojdomá. Žihľava je vo všeobecnosti veľmi obľúbená, ale mnohými ľuďmi podceňovaná, čo sa týka nebezpečenstva svojvoľného užívania. Pri žihľave dvojdomej sa preferujú k použitiu najmä listy alebo celá vňať. Podľa liekopisu obsahuje pŕhľava dvojdomá také biologicky aktívne látky, akými sú napríklad: steroly, polysacharidy, lektíny, lignány, stopy kumarínov, kremičitany, ale aj serotonín a histamín.
Čo to pre bežného človeka znamená? Napríklad kumarín je taká chemická zlúčenina, ktorá okrem iných vlastností dokáže „riediť“ krv. Zlúčeniny odvodené od kumarínu sa nazývajú kumaríny a využívajú sa aj v medicíne na terapeutické účely (napr.: liek Warfarín).
Prečo je dôležité túto informáciu vedieť?  Ľudia, ktorí pravidelne z nejakého zdravotného dôvodu užívajú  práve lieky na riedenie krvi (antikoagulanciá) na báze kumarínov, by mali pŕhľavu dvojdomú používať až po konzultácii so svojím lekárom. Navyše, pŕhľava obsahuje tiež vitamín K, ktorý ruší účinok spomínaného lieku Warfarínu.

Za zmienku stojí tiež informácia, že pre obsah histamínu, sa z pŕhľavy dvojdomej stáva „nepriateľ“ pre všetkých ľudí s histamínovou intoleranciou. Žihľava sa dokonca vôbec neodporúča na konzumáciu tehotným alebo dojčiacim ženám, rovnako ani deťom a mladistvým do 18 rokov. Žihľava totižto ovplyvňuje metabolizmus pohlavných hormónov, pričom sa podľa odborníkov radí medzi rastliny, ktoré v extrémnych prípadoch môžu vyvolávať až potrat. Pozor si musia dávať aj diabetici užívajúci lieky, pretože pŕhľava môže zvyšovať účinok liekov a tým pádom môže zapríčiniť stav hypoglykémie, teda výrazne nebezpečný pokles hladiny cukru v krvi.

Takže, po dôkladnejšej analýze zisťujeme, že žihľava dvojdomá nebude rastlina určená pre všetkých a treba ju užívať s rozumom – nie dlhodobo a pri niektorých ochoreniach až po konzultácii s lekárom, resp. pri niektorých stavoch, ako je tehotenstvo alebo iné vážne ochorenia, ju neužívať vôbec.
Pŕhľava dvojdomá má indikácie používania skôr pri bolestiach kĺbov, vnútorných parazitoch, na zosilnenie močenia (pozor pokiaľ užívate lieky na zvýšenie močenia – diuretiká, napr: Furosemid, Hydrochlorotiazid a pod.). Pŕhľava je vynikajúca liečivá bylina s mnohými veľmi silnými chemickými látkami, ktoré sa využívajú aj v medicíne a farmácii. Treba si však pamätať, že užívanie pŕhľavy sa odporúča konzultovať s odborníkom.

Čo ste o žihľave možno nevedeli? 

Listy žihľavy dvojdomej sú pokryté drobnými pŕhlivými chĺpkami, tzv. trichómami, ktoré sa pri kontakte s pokožkou „nalomia“. Nalomený chĺpok žihľavy obsahuje tekutinu, ktorá po preniknutí cez ranku na pokožke spôsobí jej podráždenie. Pocit pŕhlenia, opuch, bolesť, svrbenie, začervenanie až znecitlivenie je obrannou reakciou na dráždivé látky, ktoré sú obsiahnuté v tekutine trichómov (napr.: histamín, serotonín, acetylcholín, kyselina mravčia).


Detoxikácia verzus pestrec mariánsky (Silybum marianum)

Ďalšou veľmi populárnou bylinou je pestrec mariánsky (Silybum marianum), ktorý je posledné roky veľmi favorizovaný pre svoje hepatoprotektívne účinky (ochranný účinok na pečeňové bunky). Práve vďaka tomuto benefitu je pestrec mariánsky mnohokrát skloňovaný s detoxom pečene.
Čo je potrebné vedieť o tejto rastline? Liekopisnú drogu tvorí zrelý plod. Aktívny komplex flavolignanov z rastliny pestrec mariánsky, sa označuje ako silymarín. Silymarín je zmes, ktorá sa aktívne využíva vo farmakoterapii (lieky: Flavobion, Lagosa a i.). V určitej terapeutickej dávke dokáže obnovovať špecifické funkcie membrán pečeňových buniek, a tým pádom prispieť k normalizácii metabolizmu. Silymarín chráni spomínané membrány voči toxicky pôsobiacim látkam. Najúčinnejšou látkou komplexu je silibinín A a B, ktoré sú zároveň v zmesi najviac zastúpené.

Pri rastline pestrec mariánsky dospeli farmaceuti bližším štúdiom k veľmi zaujímavému faktu. Podľa výsledkov výskumov je absorpcia (schopnosť vstrebávania) silymarínu v tráviacom systéme človeka pomerne nízka (len 20 – 50 %). To znamená, že do krvi sa dostáva iba veľmi nízka hladina účinných látok.
Ako každá liečivá bylina, tak aj pestrec mariánsky má aj svoje obmedzenia. Neodporúča sa k užívaniu pre deti do 18 rokov, ani tehotným a dojčiacim ženám. Pozitívne účinky pestreca mariánskeho na ľudský organizmus sú rozsiahle, ale žiaľ však obmedzené viac-menej na pečeň, tým pádom sa neradí k typickým bylinám, ktoré sa odporúčajú na celotelovú detoxikáciu organizmu. Pestrec mariánsky vykazuje skôr ochranné účinky na pečeň, resp. zlepšuje funkcie pečene a v tom je značný rozdiel.

Čo ste o pestreci možno nevedeli? 

Pestrec mariánsky nesmie dôjsť do kontaktu s kovom (napr. čajová lyžička), inak sa jeho účinok rapídne znižuje. Pozor by si mali dávať tiež ľudia, ktorí drvia semienka na kovových mlynčekoch. Pestrec by taktiež nemal prísť do kontaktu s horúcou vodou (napr.: vo forme čaju), nakoľko sa zničí množstvo aktívnych látok, ktoré obsahuje.


Detoxikácia verzus aloe vera (Aloe barbadensis)

Na záver si spomenieme pre každého veľmi známu liečivú rastlinu, ktorou je aloe vera (Aloe barbadensis). Aloe už tisícročia dokazuje svoje pozitívne účinky na ľudský organizmus. Moderná veda podrobila aloe vera mnohým testom a štúdiám, vďaka čomu sa zistilo, že obsahuje neuveriteľných, viac ako 200 biologicky aktívnych látok, ktoré sumárne vo vzájomnej súčinnosti pôsobia na celý ľudský organizmus.
Rastlina aloe vera obsahuje mnoho enzýmov (oxidáza, amyláza, lipáza, superoxiddismutáza - SOD, kataláza a i.), vitamínov (vitamíny A, C, E, B1, B2, B6, B12, kyselinu listovú, niacín, cholín, beta-karotén), minerálne látky a stopové prvky (vápnik, draslík, horčík, železo, zinok, meď, mangán a i.), monosacharidy a polysacharidy (manóza, acemanán, arabinóza a i.), aminokyseliny, steroly, lignín, kyseliny (kyselinu jantárovú a kyselinu salicylovú – preto má rastlina aloe vera silný analgetický, antipyretický  a protizápalový účinok), steroidné látky.

Aloe vera obsahuje celý rad chemických látok, ktoré vykazujú silný dezinfekčný, antibakteriálny a dokonca aj antifungálny účinok (má vplyv aj na pôvodcu kandidózy – Candida albicans). Tento prírodný chemický mix látok, ktorý v sebe obsahuje liečivá rastlina aloe vera, z nej robí vynikajúci zdroj mnohých cenných látok, ktoré majú veľmi silný vplyv na organizmus. Zároveň, práve vďaka kombinácii dezinfekčných a antimikrobiálnych látok je rastlina aloe vera výborná k detoxikácii.

Práve šťava z Aloe vera je označovaná za naozaj účinný detoxikačný prostriedok - efektívne zbavuje celé telo nežiadúcich látok a jedov. Celotelovou detoxikáciou je možné dosiahnuť podporu funkcií jednotlivých orgánov, nižšiu koncentráciu škodlivých látok v krvi a v črevách. Celkové ozdravenie organizmu sa prejaví zlepšením kvality pokožky (vysoká toxická záťaž má za následok nežiadúce prejavy na pokožke). Menej únavy a viac energie je tiež príjemnou súčasťou celkového zlepšenia zdravotnej kondície. Avšak, aj rastlina aloe vera má svoje obmedzenia. Aloe vera sa neodporúča na užívanie deťom do 18 rokov, tehotným a dojčiacim ženám. Pre obsah kyseliny salicylovej, ktorá má okrem iného aj silné protizápalové a antipyretické vlastnosti (zníženie horúčky), je aloe nevhodná pre ľudí citlivých alebo alergických na skupinu látok zvaných „salicyláty“.

Čo ste o aloe vera možno nevedeli? 

Zárukou zachovania množstva pozitívnych látok obsiahnutých v aloe vera určuje prítomnosť tzv. polysacharidov. Zastúpenie prírodných polysacharidov v čerstvej rastline je približne 15 %, pričom v prípade jej nesprávneho spracovania dochádza k ich výraznému úbytku. Na to, aby bol zachovaný obsah nutričných hodnôt čo najvyšší, je potrebné, aby bolo zastúpených minimálne 10 % prírodných polysacharidov.

Pri výrobe skutočne prémiových výživových doplnkov z aloe vera preto výrobcovia prihliadajú nielen na použitie kvalitných vstupných surovín, ale tiež na špecifický výrobný proces, ktorý zapezpečí uchovanie dostatočného množstva polysacharidov. Vybrané značky ich zastúpenie garantujú certifikátmi a štandardizáciou. Štandardizáciou deklarované zastúpenie prítomných polysacharidov je zároveň zárukou zachovania množstva biologicky cenných látok z aloe vera, vďaka čomu nie je potrebné užívať vysoké dávky extraktu.

Nie je detox ako detox

Zopakujme si ešte raz definíciu správnej detoxikácie. Detoxikácia je očistný a ozdravný proces, pri ktorom sa celé telo zbavuje škodlivých látok, ktoré ho fyzicky aj psychicky zaťažujú. Ide o prostriedok obnovujúci rovnováhu v organizme, ktorá najviac podporí regeneračné a samoliečivé schopnosti tela.

Každá z uvedených rastlín je sama o sebe skvelá, ale iba pri správnych indikáciách. Treba si však uvedomiť, že skutočná očista tela musí zahŕňať celý organizmus a nielen jeden vybraný orgán. Organizmus nefunguje oddelene, ale v súčinnosti so všetkými svojimi časťami. Tiež je potrebné sa hlbšie zamyslieť nad užívaním liečivých rastlín, lebo každá rastlina môže byť liekom, ale i jedom. Je nevyhnutné poznať klady, ale aj zápory jednotlivých rastlín a vhodne ich používať. V prípade, že neviete ako na to, tak sa vždy poraďte s odborníkom.

Ak máte obavy o svoje zdravie a chcete podporiť proces detoxikácie tela, je najlepšie sa poradiť so zdravotným odborníkom, ako je lekár alebo dietológ. Oni vám môžu poskytnúť presnú diagnózu a odporučiť vhodné kroky, ktoré vám môžu pomôcť dosiahnuť zdravší životný štýl. Dôležitým aspektom je tiež udržiavanie zdravého životného štýlu vrátane vyváženej stravy, dostatku vody, cvičenia a primeraného odpočinku, čo môže taktiež napomôcť pri procese detoxikácie organizmu.

V Aloe vera sa skrýva neuveriteľný potenciál, ktorý je priam nekonečný v možnostiach prospechu, ktoré nám dokáže priniesť. V dnešnej dobe sa často sústredíme na farmaceutické riešenia. Aj keď lieky sú nevyhnutné, často idú ruka v ruke s množstvom vedľajších účinkov. Mnoho výskumov jasne ukazuje, že tí, ktoré využívajú produkty z Aloe vera, môžu dosiahnuť podobné, ak nie dokonca účinnejšie výsledky, ako pri užívaní konvenčných liekov, a to bez známych kontraindikácií.

Späť na články

Minerálne látky sú nezastupiteľné pre výživu ľudí. Organizmus ich nie je schopný syntetizovať, preto ich musí prijímať potravou. Sú dôležité z hľadiska ich výskytu v telových tekutinách, bunkách, pre činnosť jednotlivých...
23/5 2024
Lipozomálna mikroenkapsulácia – moderné riešenie nedostatočnej resorpcie železa.
Glukóza je typ cukru, ktorý organizmus získava z každodenne konzumovaných potravín a slúži ako hlavný zdroj energie pre telo. Keď žalúdok a tenké črevo trávi potravu, sacharidy (cukry a škroby) prítomné v potrave sa...
3/5 2024
Ako mať cukor pod kontrolou?
Rozoznať skutočnú kvalitu Aloe vera na dnešnom preplnenom trhu produktov a rozličných marketingových stratégií predstavuje náročnú úlohu. Tento článok sa snaží odhaliť podstatu rastliny Aloe vera, od jej pôvodu až po...
5/3 2024
Skutočná kvalita Aloe vera gelu na pitie