Kolostrum s beta-glukánmi: Unikátna kombinácia pre posilnenie imunity pre deti aj dospelých

1/3 2024

Vitajte vo fascinujúcom svete kolostra – jedinečnej tekutiny, ktorá predstavuje zázrak prírody a zároveň neoceniteľný dar, ktorý matka poskytuje svojmu novonarodenému potomkovi. Toto nenahraditeľné sérum, produkované nielen kravami, ale aj inými cicavcami vrátane ľudí, je prvým pokladom, ktorý novorodenec dostáva len počas prvých hodín života. Kolostrum nie je len nutrične bohaté na protilátky, ale ponúka aj fascinujúcu paletu bioaktívnych látok, ktoré posilňujú oslabený imunitný systém a vytvárajú základ pre zdravý vývoj jedinca. Avšak, jeho blahodárne účinky nespočívajú len v prípade novorodencov.

Aký vplyv by mohlo mať kombinovanie kolostra s beta-glukánmi, ktoré sú známe svojim pozitívnym vplyvom na imunitný systém človeka? V článku preskúmame, ako tieto látky posilňujú celkové zdravie a imunitu ľudí a aký vplyv môže priniesť ich synergické spojenie.

Rozdiel medzi kolostrom a zrelým mliekom: Čo treba vedieť?

Dôležité je uvedomiť si, že kolostrum a zrelé mlieko sa výrazne odlišujú v súvislosti s ich výživovými a ochrannými vlastnosťami. Kolostrum je bohaté na unikátne zložky, vrátane imunoglobulínov a rastových faktorov, ktoré sa vyskytujú v zásadne vyššej koncentrácii než v zrelom mlieku. Okrem vyváženého pomeru bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov obsahuje kolostrum kombináciu bioaktívnych látok, ktoré sú životne dôležité pre obranu imunity a regeneráciu organizmu. Tieto zložky zohrávajú nenahraditeľnú úlohu pri podpore imunitného systému novorodenca, poskytujúc mu prvotnú ochranu. Koncentrácia týchto zlúčenín rapídne klesá v prvých 3 dňoch laktácie s výnimkou obsahu laktózy.

Naopak, zrelé mlieko nedosahuje rovnaký významný vplyv na rýchly vývoj imunitného systému. V dôsledku týchto markantných rozdielov možno jednoznačne konštatovať, že kolostrum a zrelé mlieko sú si tak odlišné, že ich vlastnosti nie je možné porovnávať [2].

Čo hovoria lekári o kolostre

"Imunoglobulíny (nájdené v kolostre) sú schopné neutralizovať najškodlivejšie baktérie, vírusy a kvasinky." - Dr. Per Brandtzaeg, Annals of the New York Academy of Sciences

"Kolostrum obsahuje protilátky proti vírusom, ktoré chránia organizmus pred ich útokmi. Rozsah antivírusových faktorov prítomných v kolostre bol potvrdený výskumnou štúdiou vykonanou na Centrále pre kontrolu chorôb vlády Spojených štátov v Atlante, Georgia." - Dr. E. L. Palmer a kol., Journal of Medical Virology

“Jedným z výrazných benefitov kolostra, ako povedal lekár Michael F. Roizen v rozhovore v Integrative Medicine: A Clinician's Journal (IMCJ), je jeho schopnosť stabilizovať a posilňovať črevnú bariéru. Štúdie, vrátane tých v New England Journal of Medicine, diskutujú o význame kolostra pri posilňovaní imunitnej bariéry v čreve a pri riešení podmienok, ako je 'syndróm priepustného čreva'.” - Dr. Michael F. Roizen, Cleveland Clinic, Cleveland, Ohio

"Imunoglobulín z bovinného kolostra účinne redukuje a predchádza vírusovým a bakteriálnym infekciám u osôb s oslabeným imunitným systémom: príjemcovia kostnej drene, predčasne narodené deti, osoby s HIV/AIDS, atď." - New England Journal of Medicine

"Glykoproteíny v dojčenskom kolostre inhibujú prichytenie baktérií Helicobactor pylori, ktoré spôsobujú vredy žalúdka. Kolostrum tiež obsahuje významné množstvo interleukínu-10 (silného inhibítora zápalu, ktorý sa ukázal ako významný pri znižovaní zápalu v artritických kĺboch a oblastiach poranenia)." - Dr. Olle Hernell, Univerzita v Ulmea, Švédsko, Science

“Jedným z výrazných benefitov kolostra, ako povedal lekár Michael F. Roizen v rozhovore v Integrative Medicine: A Clinician's Journal (IMCJ), je jeho schopnosť stabilizovať a posilňovať črevnú bariéru. Štúdie, vrátane tých v New England Journal of Medicine, diskutujú o význame kolostra pri posilňovaní imunitnej bariéry v čreve a pri riešení podmienok, ako je 'syndróm priepustného čreva'.” - Dr. Michael F. Roizen, Cleveland Clinic, Cleveland, Ohio

Účinky kolostra a čo robí kolostrum tak výnimočným

• Každá krava vytvára toto výnimočné "super mlieko" len v prvých hodinách života svojho teľaťa. Teľatá sa rodia bez vlastnej imunity, a tak im materské kolostrum poskytuje zdravý štart do života.

• Protilátky v kolostre pomáhajú rozvoju celkového imunitného systému a poskytujú efektívnu ochranu pred infekciami.

• Imunitné faktory obsiahnuté v kolostre majú dôležitú úlohu v neutralizácii vírusov, baktérií, húb a konečných produktov bakteriálneho metabolizmu.

• Kolostrum tiež obsahuje rastové faktory, ktoré ovplyvňujú zápalové procesy, obnovu poškodených tkanív (napríklad po úrazoch) a prispievajú k regenerácii a optimalizácii funkcií orgánov jedinca.

• Okrem toho kolostrum obsahuje špeciálne glykoproteíny a inhibítory proteáz, ktoré chránia bioaktívne zložky pred rozkladom v tráviacom systéme človeka.

• Kolostrum tiež obsahuje rastové faktory, ktoré ovplyvňujú zápalové procesy, obnovu poškodených tkanív (napríklad po úrazoch) a prispievajú k regenerácii a optimalizácii funkcií orgánov jedinca.

• Najmä kolostrum pochádzajúce z prvých dvoch nadbytočných dojení po pôrode teliat zabezpečuje maximálnu koncentráciu živín. V tomto období sa prenesie viac ako 80% všetkých zložiek.

• Tento “koktail” obsahuje bohatstvo biologicky aktívnych molekúl, ako napríklad imunoglobulín G (IgG) [10,11,12].

Zázrak z prírody: Ako vplýva kolostrum na zdravie ľudí?

Unikátna kombinácia viac než 400 interaktívnych látok, prítomných v kolostre, je na 99% identické s tým v ľudskom mledzive, čo predstavuje optimálnu biologickú dostupnosť [13].

Kolostrum je teda “od prírody” dokonale prispôsobené nášmu organizmu. Túto komplexnú zmes zložiek nie je možné reprodukovať ani v laboratórnom prostredí [14].

Na čo je dobré kolostrum?

Posilnenie imunitného systému

Kolostrum obsahuje imunoglobulíny, laktoferín a ďalšie látky, ktoré môžu podporiť imunitný systém a pomôcť organizmu brániť sa proti infekciám a chorobám.

Zlepšenie trávenia

Obsahuje enzýmy a faktory, ktoré môžu podporiť zdravé trávenie a vstrebávanie živín. Má schopnosť chrániť črevnú stenu pred patogénmi a podporovať zdravú mikroflóru v čreve.

Podpora kardiovaskulárneho zdravia

Kolostrum môže prispievať k udržaniu zdravého kardiovaskulárneho systému prostredníctvom regulácie niektorých faktorov, ako sú lipidové hladiny a krvný tlak.

Protizápalové účinky

Niektoré zložky kolostra majú potenciálne protizápalové účinky, ktoré môžu pomáhať pri znižovaní zápalov v tele.

Rast a vývoj buniek

Obsahuje rastové faktory, ktoré môžu podporovať rast a obnovu buniek v organizme.

Antibakteriálne a antivírusové vlastnosti

Laktoferín, prítomný v kolostre, má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, čo môže pomôcť v boji proti infekciám.

Zlepšenie športových výkonov

Niektoré štúdie naznačujú, že kolostrum môže mať vplyv na zlepšenie fyzických výkonov a regeneráciu po športe [15,16,17].

Čo je beta-glukán (častokrát vyhľadávaný aj ako betaglukán / betaglukan)

Beta-glukán je typ sacharidu, ktorý patrí do skupiny polysacharidov (zložené cukry). Na rozdiel od bežného cukru nemá sladkú chuť a neslúži ako zdroj energie pre svaly. Jeho základnou stavebnou jednotkou je glukóza, ktorá je viazaná vo veľkých molekulách. Jedná sa o vo vode rozpustnú vlákninu získavanú z rôznych zdrojov, vrátane ovsa, jačmeňa, kvasiniek, rias a húb. Ich štruktúra sa líši v závislosti od zdroja. Táto zlúčenina má výnimočnú schopnosť posilňovať imunitný systém ľudského tela. Beta-glukány sú považované za jeden z najznámejších prírodných imunostimulátorov (imunostimulátor/imunostimulant: prírodný liek na imunitu) [18].

Beta-glukány: účinky

Ako to vysvetľuje imunologička a alergologička doc. MUDr. Mária Šustrová, CSc., účinky beta-glukánov spočívajú v posilňovaní imunitného systému tým, že zvyšujú schopnosť imunitných buniek viazať sa na patogény, ako sú baktérie, vírusy a plesne. To pomáha organizmu efektívnejšie bojovať proti rôznym ochoreniam [19]. 

Bioaktívne vlastnosti beta-glukánov ich robia nesmierne zaujímavými pre výskumníkov a farmaceutické spoločnosti, pretože sú považované za látky so širokým pozitívnym vplyvom na zdravie. Tieto pozitívne účinky zahŕňajú reguláciu hladiny cholesterolu, udržiavanie optimálneho krvného tlaku, kontrolu hladiny cukru v krvi, posilnenie imunity a schopnosť pôsobiť proti zápalom [20].

Bez vedľajších účinkov sa stáva tento prírodný liek na posilnenie imunity lákavou možnosťou nielen pre dospelých v náročných situáciách, ale aj pre deti, ktoré práve rozvíjajú svoj imunitný systém, a pre seniorov, ktorí si chcú udržať svoju obranyschopnosť v čo najlepšom stave. V praxi to znamená, že beta-glukány môžu byť užitočné pre každého, kto hľadá bezpečný spôsob pre posilnenie imunity. Avšak v prípade, ak pacient podstupuje lekársku starostlivosť týkajúcu sa imunity, je nevyhnutné konzultovať užívanie beta-glukánov s odborným lekárom, aby sa predišlo možným kontraindikáciám a minimalizovalo riziko zdravotných problémov [21].

Klinické štúdie účinkov beta-glukánov

Systematický prehľad randomizovaných klinických skúšok prináša výsledky o potenciálnom pozitívnom účinku perorálneho užívania beta-glukánov na imunitný systém. Výsledky 17 štúdií ukázali, že u ľudí, ktorí užívali beta-glukány, sa zlepšila obrana proti infekciám horných dýchacích ciest. Výsledky 8 štúdií, ktoré sa venovali poklesu imunitného systému po intenzívnom cvičení u rekreačne aktívnych jednotlivcov a vrcholových športovcov, ukázali, že užívanie beta-glukánov môže zmierniť tento nepriaznivý efekt. Taktiež boli pozorované priaznivé účinky u alergikov, pacientov s herpesom a osteoartrózou [22]

Ďalšie výskumy ukazujú, že pridanie beta-glukánov do stravy môže pomôcť zlepšiť náladu a celkový psychický stav. Taktiež môže prispieť k zníženiu problémov spojených s obezitou a minimalizovať nežiaduce vedľajšie účinky liečby u pacientov s rakovinou, ktorí podstupujú chemoterapiu alebo mastektómiu [22].

Tieto pozoruhodné výsledky sú podporované rôznymi štúdiami s rôznymi populáciami a naznačujú dobrú toleranciu beta-glukánov, bez ohľadu na vek, pohlavie alebo zdravotný stav. Avšak je dôležité zdôrazniť, že hoci sa tieto výsledky zdajú pozitívne, existuje heterogenita vo výskume, a preto je potrebná ďalšia štúdia na presnejšie určenie účinnosti beta-glukánov [22]

Podpora imunitného systému

V oblasti posilňovania imunity vynikajú beta-glukány tým, že stimulujú imunitný systém a zvyšujú jeho odolnosť voči rôznym infekciám a ochoreniam. Ich účinky sú dlhodobé, pretože podporujú celkovú aktivitu imunitného systému a koordinujú imunitné reakcie.

Regulácia hladiny cukru

Niektoré štúdie naznačujú, že beta-glukány môžu pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi, čo je prospešné pre ľudí s cukrovkou alebo prediabetickým stavom.

Podpora zdravej kože

Beta-glukány môžu mať hydratačné vlastnosti a prispievať k zdravej pokožke, čím pomáhajú udržiavať jej elasticitu a ochranu.

Podpora zdravého trávenia

Schopnosť beta-glukánov absorbovať vodu a tvoriť gélovú štruktúru pozitívne prispieva k zdravému tráveniu a prevencii problémov so zažívaním.

Zníženie hladiny cholesterolu

Beta-glukány môžu prispieť k zníženiu hladiny LDL cholesterolu (tzv. "zlý" cholesterol), čím môžu pomôcť v prevencii srdcovocievných ochorení.

Antioxidačné vlastnosti

Beta-glukány sú známe svojimi antioxidačnými schopnosťami, čo znamená, že dokážu neutralizovať voľné radikály v organizme. Voľné radikály sú molekuly, ktoré môžu spôsobovať poškodenie buniek a prispievať k procesu starnutia a vzniku chorôb [23,24].

Beta-glukány v potravinách: Prečo je pre nás príjem beta-glukánov tak dôležitý?

Keďže naše telo nevytvára beta-glukány samo od seba, jediným spôsobom, ako ich získať, je cez vonkajšie zdroje, vrátane pekárskeho droždia, vybraných druhov húb a obilných zŕn, ako sú jačmeň, ovos, raž a pšenica [21].

Tieto látky sú bezpečné, netoxické a nevyvolávajú žiadne vedľajšie účinky, pretože v prípade ich nadbytku sa jednoducho vylučujú z organizmu. Vďaka svojej povahe tvoria dôležitú súčasť rozpustnej vlákniny v potravinách, čo prispieva k celkovému zdraviu tráviaceho systému človeka a podpore správnej funkcii čriev [21].

Beta-glukány nemusia slúžiť len ako štít, ktorý bráni absorpcii cholesterolu z potravy, ale aktívne môžu podporovať imunitný systém prostredníctvom zvýšenej produkcie chemikálií, ktoré zabraňujú infekciám. Význam týchto prírodných zlúčenín potvrdzuje aj Americká FDA (Food and Drug Administration/Úrad pre potraviny a liečivá) [25].

Porovnanie vlastností kolostra a beta-glukánov

Kolostrum

Zloženie:
Komplexná zmes desiatok látok, vrátane protilátok, enzýmov, minerálov a vitamínov

Vplyv na imunitný systém:
Okamžitá podpora imunitného systému prostredníctvom hotových protilátok, najmä imunoglobulínov.

Typ imunitnej odpovede
Pasívna imunita, kde organizmus dostáva hotové protilátky namiesto ich vlastnej produkcie.

Výhody
Rýchla reakcia na patogény a možnosť zmiernenia intenzity a trvania ochorenia.

Aplikácia
Užitočné najmä pri rýchlej potrebe posilniť imunitný systém.

Beta-glukány


Zloženie:
Jedna skupina látok - polysacharidy.

Vplyv na imunitný systém:
Imunomodulačné účinky, stimulácia aktivácie makrofágov* a regulácia celkovej aktivity imunitného systému.

Typ imunitnej odpovede
Dlhodobejšie účinky, podpora tvorby imunitnej pamäte, ktorá zlepšuje odolnosť voči budúcim infekciám.

Výhody
Dlhodobá stimulácia imunitného systému a lepšia schopnosť organizmu reagovať na budúce infekcie.

Aplikácia
Prospěšné pre dlhodobú prevenciu infekcií a posilnenie celkovej odolnosti organizmu.

*makrofág: bunka imunitného systému, ktorá sa špecializuje na pohlcovanie a odstraňovanie cudzích mikroorganizmov a častíc v organizme

Obe tieto prírodné látky môžu byť prospešné pre zdravie, každá však prináša jedinečné výhody

[10,26,27,28].

Prečo zvoliť kolostrum v kombinácii s beta-glukánmi?

Beta-glukány, známe svojimi imunomodulačnými vlastnosťami boli predmetom vedeckého výskumu pre svoj potenciál stimulovať imunitný systém. Ich schopnosť aktivovať makrofágy* a ďalšie bunky imunitného systému predstavuje výnimočný mechanizmus obrany organizmu proti infekciám a chorobám. Kombinácia kolostra s jeho bohatým obsahom protilátok, a betaglukánov, ktoré aktivujú bunky imunitného systému, otvára cestu k silnému spojeniu, ktoré môže poskytnúť komplexnú podporu pre imunitný systém a celkové zdravie dospelých.

Výhody užívania kolostra s beta-glukánmi pre zdravie a imunitu

Ak hľadáte spôsob, ako posilniť svoju imunitu a chrániť sa pred infekciami, kolostrum s beta-glukánmi by mohlo byť práve to, čo potrebujete. Kombinácia týchto dvoch prírodných zložiek prináša mnoho výhod pre váš organizmus.

• Jednou z hlavných výhod je posilnenie imunitného systému. Ako už bolo v článku spomenuté, beta-glukány majú schopnosť aktivovať bunky imunitného systému a podporovať produkciu protilátok, čo zvyšuje odolnosť organizmu voči chorobám a infekciám. Kombinácia beta-glukánov s kolostrom bohatým na hotové protilátky vytvára silnú obrannú bariéru pre organizmus.

• Okrem toho má kolostrum s beta-glukánmi aj detoxikačné účinky na organizmus. Pomocou svojich antioxidantov a ďalších živín pomáha eliminovať toxíny a odpadové látky, čím sa podporuje celkové zdravie tela.

• Ďalšou výhodou týkajúcu sa najmä športovcov je možnosť presunutia výkonov na vyšší level. Kombinácia kolostra s beta-glukánmi môže pomôcť zvýšiť fyzickú výkonnosť a vytrvalosť. Beta-glukány podporujú efektívnejšiu absorpciu živín a kyslíka do svalov, čo vedie k lepšiemu výkonu počas cvičenia alebo športových aktivít [29].

Ako vybrať najkvalitnejšie kolostrum s obsahom beta-glukánov na trhu 

Kolostrum

Kritérium

Charakteristika

Pôvod a kvalita surovín

Najlepšie kolostrum pochádza od kráv, ktoré majú voľný prístup na pastviny a sú chované bez použitia chemických látok a antibiotík. Tieto kravy produkujú mledzivo vysokej kvality s bohatou škálou živín.

Spracovanie a čistota

Skontrolujte, či výrobca používa šetrné metódy spracovania, ktoré zachovávajú integritu živín v kolostre.

Koncentrácia aktívnych zložiek

Overte obsah aktívnych zložiek, ako sú imunoglobulíny, proteíny a ďalšie látky, ktoré robia kolostrum prospešným. Koncentrácia 30% IgG (imunoglobulínov) v kolostre sa často považuje za optimálnu z hľadiska zachovania rovnováhy medzi biologickou účinnosťou a praktickou aplikáciou. V tejto koncentrácii je obsiahnuté dostatočné množstvo imunoglobulínov na poskytnutie účinnej podpory imunitnému systému a ochrane pred infekciami.

Typ a forma

Existuje viacero typov kolostra (kravské, kozie) a foriem (práškové, tekuté). Podrobnejší prehľad o rozdieloch medzi týmito typmi a formami kolostra nájdete v našom predchádzajúcom článku [https://www.barnys.sk/smartblog/68_kolostrum-betaglukany-ak
o-posilnit-imunitu.html
].

Beta-glukány

Kritérium

Charakteristika

Typ beta-glukánu

Existujú rôzne typy beta-glukánov, ako napríklad z ovsených otrúb, kvasníc alebo húb. Skontrolujte typ beta-glukánu v produkte.

Čistota produktu

Zistite, či výrobca poskytuje informácie o čistote produktu a odstránení nečistôt alebo nežiaducich látok.

Koncentrácia beta-glukánu

Skontrolujte obsah beta-glukánu v produkte. Vyššia koncentrácia môže byť spojená s lepšími účinkami. 

Forma produktu

Beta-glukány sa môžu nachádzať v rôznych formách, ako sú prášky, kapsuly alebo tekuté doplnky. Vyberte si formu, ktorá vám najviac vyhovuje.

Spracovanie a kvalita beta-glukánu

Zaujímajte sa o proces výroby a spracovania beta-glukánov. Šetrné metódy spracovania môžu zachovať ich účinnosť a kvalitu.

VIAC

VIAC

5 Khan Z, Macdonald C, Wicks AC, Holt MP, Floyd D, Ghosh S, et al. Use of the ‘nutriceutical', bovine colostrum, for the treatment of distal colitis: results from an initial study. Aliment Pharmacol Ther. (2002) 16:1917–22. doi: 10.1046/j.1365-2036.2002.01354.x

6 Otto W, Najnigier B, Stelmasiak T, Robins-Browne RM. Randomized control trials using a tablet formulation of hyperimmune bovine colostrum to prevent diarrhea caused by enterotoxigenic escherichia coli in volunteers. Scand J Gastroenterol. (2011) 46:862–8. doi: 10.3109/00365521.2011.574726

7 https://bjsm.bmj.com/content/40/9/797 

8 https://journals.humankinetics.com/view/journals/ijsnem/12/4/article-p461.xml 

9 https://academic.oup.com/nutritionreviews/article/72/4/237/1859287 

10 https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2021.651721/full

11 https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-785/bovine-colostrum

12https://www.businesswire.com/news/home/20210128005241/en/New-Bovine-Colostrum-Scientific-Paper-Published-in-Nutrients%E2%80%99-Special-Issue 

13 https://colostrum.de/en 

14 https://www.wired.co.uk/article/lab-grown-breast-milk-turtletree-labs 

15 https://www.colostrum-portal.com/studien-ueber-colostrum/

16 https://vicosan.de/wissenschaftlicher-hintergrund-colostrum-studien/ 

17 https://www.onkopedia.com/de/onkopedia/guidelines/kolostrum-colostrum/@@guideline/html/index.html 

18 https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2021/fo/d1fo00122a 

19 https://natures.sk/blog/co-je-beta-glucan-a-ako-sa-dostava-do-ludskeho-tela/ 

20 https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-beta-glucan-89418 

21 https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1041/beta-glucans 

22 Mathias Rathe, Klaus Mueller, Per Torp Sangild, Steffen Husby: Clinical applications of bovine colostrum therapy: a systematic review. In: Nutrition Review

23 https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2021/fo/d1fo00122a

24 https://jneuroinflammation.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12974-021-02103-4 

25 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32728751/ 

26 https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2021/fo/d1fo00122a

27 https://www.mdpi.com/2673-8392/1/3/64 

28 https://www.mdpi.com/2076-2615/13/22/3490  

29 https://sunwarrior.com/blogs/health-hub/benefits-of-beta-glucan 

Prečo Barny's® kolostrum s beta-glukánmi

Čo hovoria zákazníci o Barny's® kolostre s beta-glukánmi:

Erika P.

“Cez chorobu nás dalo toto kolostrum veľmi rýchlo dokopy. Už ho užívame ho celá rodina len škoda, že je také malé balenie, pretože sa veľmi rýchlo míňa.”

Martin M.

“Super produkt, lebo to má kombináciu aj kolostra aj beta-glukánov dokopy. Aspoň nemusím užívať 20 výživákov. Takto mám v jednej kapsule ešte aj selén, zinok a céčko. Za mňa je to pecka!”

Simona H.

“Nevedela som, že pri kolostre je dôležitá štandardizácia. Vlastne som ani nevedela čo to je štandardizácia. Ale pri tomto produkte mám záruku, že každá kapsula, ktorú si dám, je rovnako silná na obsah protilátok, ktoré tou štandardizáciou vlastne garantujú.”

Linda R.

“Kolostrum užívame poctivo každú zimu a zatiaľ nás veru choroby cez chrípkovú sezónu obchádzajú (musím si zaklopať). Deťom ho začíname dávať vždy pred začiatkom školského roka, aby sa im trošku podporila imunita a nevynechávali veľa v škole hneď od začiatku. Rozsypem im to do jogurtu, zamiešam a nikto neprotestuje, lebo ani nevedia, že tam niečo majú."

Zloženie aktívnych látok v 1 kapsule Barny's® kolostra s beta-glukánmi

Značkové beta-glukány Yestimun®

Yestimun® beta-glukány vyrábané v Nemecku predstavujú vynikajúci prírodný prostriedok pre posilnenie imunitného systému. Ich vysoká kvalita surovín je zabezpečená prostredníctvom pestovania na jačmeňoch, chmele a vode, čím sa zachováva ich prirodzený charakter. Výrobný proces je podrobený opatrnému postupu, ktorý zabezpečuje, že beta-glukány zostávajú neporušené a udržiavané v ich prirodzenom stave. Dôkladné odstránenie vonkajšej vrstvy steny buniek kvasiniek sa vykonáva opakovane, aby sa eliminovali aj ďalšie látky z povrchu buniek, čo v konečnom dôsledku prispieva k vysokému stupňu čistoty v štruktúre glukánu, a to všetko bez použitia agresívnych chemikálií.

Yestimun® je podporený neustálou vedeckou podporou, čo je potvrdené jeho schválením ako Novel Food. Jeho zloženie je zdokumentované rozsiahlou bibliografickou databázou a nepretržitým rastom vlastnej vedeckej podpory v oblasti imunitného zdravia. Výsledky výskumu tejto zložky ukazujú, že pri ochorení boli príznaky menej závažné a dĺžka chorobnosti bola skrátená. Užívatelia Yestimun-u® vykazujú nižší výskyt zimných infekcií počas sezóny. Celkovo platí, že používanie špecifických kvasnicových beta-glukánových prípravkov zvyšuje schopnosť tela efektívnejšie brániť sa proti napadnutiu patogénov. Yestimun® beta-glukány sú tak vynikajúcim spojením prírodných surovín, šetrného výrobného procesu a vedecky potvrdených benefitov pre imunitný systém.

Kombinovanie kolostra s ďalšími zložkami (ako beta-glukány, vitamín C, zinok a selén) môže vytvoriť synergický účinok, ktorý posilňuje celkový prínos pre zdravie.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Prečo práve Kolostrum s beta-glukánmi od Barny's®?

• Vysokokvalitné kolostrum získavané v prvých 4-6 hodinách z úplne prvého dojenia

• Štandardizované na 30% imunoglobulínov  typu G (IgG - protilátok)

• Patentované bio-aktívne beta-glukány značky Yestimun® štandardizované minimálne na 80%-ný  obsah prírodných polysacharidov

• Unikátna forma vitamínu C v podobe NUTRA-C

• Organická forma selénu

• Minerálna látka zinok

• 100% garancia vrátenia peňazí

• Bovinné

• Bez lepku

• Viaczložkový produkt

• Značkové suroviny

• Schválený Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

FAQ

Čo pre mňa môže urobiť Barny's® kolostrum s beta-glukánmi?

 • Posilnenie imunitného systému

 • Ochrana pred infekciami

 • Bohatá nutričná podpora

 • Podpora mikrobiálnej rovnováhy

 • Posilnenie imunitného systému v tráviacom trakte

 • Ochrana sliznice tráviaceho traktu

 • Podpora regenerácie

 • Podpora pre celkový zdravotný stav

Prečo by som mal/a uprednostniť kravské kolostrum?

 • Blízkosť ľudskému kolostru: Zloženie kravského kolostra je podobné ľudskému kolostru, čo znamená, že obsahuje množstvo dôležitých látok, ktoré sú prospešné pre novorodencov, vrátane protilátok, vitamínov a minerálov.

 • Bezpečnosť a kvalita: Kravské kolostrum môže byť ľahko získané z kontrolovaného a bezpečného prostredia, čo môže garantovať jeho kvalitu a čistotu.

 • Potenciálne výživové výhody: Kravské kolostrum môže obsahovať rôzne živiny, ktoré sú prospešné pre ľudský organizmus, vrátane bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov.

Ďalšie informácie sa môžeme dočítať v článku [https://www.barnys.sk/smartblog/68_kolostrum-betaglukany-ako-posilnit-imunitu.html].

Tekuté kolostrum alebo kapsuly?

 • Kolostrum, nezávisle na svojej forme, predstavuje cenný zdroj živín pre podporu imunity a celkového zdravia. Pri výbere medzi tekutým a kapsulovaným kolostrumom záleží na individuálnych preferenciách. Pre tých, ktorí preferujú kapsulovanú formu, existuje niekoľko výhod, vrátane:

  • Presná dávka IgG: Kapsuly zaručujú presne stanovené množstvo imunoglobulínov (IgG) pre efektívnu podporu imunity.

  • Zabezpečená kvalita: Kapsuly poskytujú spoľahlivú kvalitu a konzistentnú účinnosť kolostra.

  • Stabilita a trvanlivosť: Kapsulované kolostrum je menej náchylné k degradácii a má dlhšiu trvanlivosť.

  • Optimálna absorpcia: Kapsuly sú navrhnuté pre ochranu účinkov pred žalúdočnými kyselinami pre efektívne vstrebávanie.

  • Jednoduché dávkovanie: Kapsuly umožňujú pohodlné a presné dávkovanie.

  • Jednoduchá konzumácia: Možnosť vysypať obsah do potravín je vhodná pre tých, ktorí majú problémy s prehĺtaním kapsúl (je optimálne pridať kolostrum do potravy adekvátnej, ideálne izbovej teploty a obsahujúcej tukový základ).

  • Ideálne pre aktívny životný štýl: Kapsuly sú vhodné pre cestovanie a pre tých, ktorí vedú aktívny životný štýl.

Bez výraznej chuti a vône: Kapsuly majú minimálnu chuť a vôňu, čo je ideálne pre tých, ktorí preferujú neutrálne produkty.

Dostávajú teľatá ešte dostatok kolostra?

 • Po pôrode sú prvé dojenia od kráv vyhradené výlučne pre teliatka, aby im zabezpečili životne dôležité imunitné zložky. Následne sa až odoberá kolostrum pre ďalšie spracovanie, pričom zvyšné dojenia sú tiež určené len pre potreby novonarodených teliat. Odber kolostra je teda riadený s ohľadom na potreby teliat a zabezpečuje prísun dôležitých živín pre budúcu generáciu, čo prispeje k udržaniu chovu.

Môžem užívať Barny's® kolostrum s beta-glukánmi pri neznášanlivosti laktózy?

 • V prípade neznášanlivosti laktózy je dôležité vedieť, že bovinné kolostrum obsahuje menej laktózy ako kravské mlieko. Napriek tomu však stále obsahuje určité množstvo laktózy. V každom prípade je individuálna konzultácia s odborníkom najlepším spôsobom, ako získať presné informácie týkajúce sa vášho zdravotného stavu a vhodnosti produktu pre vaše potreby.

Je Barny's® kolostrum s beta-glukánmi vhodné aj pre deti?

Áno, kolostrum je vhodné pre deti od 3 rokov.

Aké je dávkovanie Barny’s® kolostra s beta-glukánmi?

 • Deti od 3 rokov užívajú 1 kapsulu 1x denne. Dospelí užívajú 1 kapsulu 3x za deň. Ustanovená odporúčaná denná dávka sa nesmie presiahnuť!

 • Pri problémoch s prehĺtaním je možné kapsulu rozsypať, celkový efekt pôsobenia aktívnych látok sa však znižuje.

Ako dlho môžem Barny's® kolostrum s beta-glukánmi užívať?

 • Užívanie kolostra by nemalo presiahnuť dobu 3 mesiace. 

Späť na články

Minerálne látky sú nezastupiteľné pre výživu ľudí. Organizmus ich nie je schopný syntetizovať, preto ich musí prijímať potravou. Sú dôležité z hľadiska ich výskytu v telových tekutinách, bunkách, pre činnosť jednotlivých...
23/5 2024
Lipozomálna mikroenkapsulácia – moderné riešenie nedostatočnej resorpcie železa.
Glukóza je typ cukru, ktorý organizmus získava z každodenne konzumovaných potravín a slúži ako hlavný zdroj energie pre telo. Keď žalúdok a tenké črevo trávi potravu, sacharidy (cukry a škroby) prítomné v potrave sa...
3/5 2024
Ako mať cukor pod kontrolou?
Rozoznať skutočnú kvalitu Aloe vera na dnešnom preplnenom trhu produktov a rozličných marketingových stratégií predstavuje náročnú úlohu. Tento článok sa snaží odhaliť podstatu rastliny Aloe vera, od jej pôvodu až po...
5/3 2024
Skutočná kvalita Aloe vera gelu na pitie