POVAŽUJETE NEDOSTATOK SPÁNKU ZA NORMÁLNY? VEĽKÁ CHYBA!

25/5 2021

Celý rad vedeckých štúdií poukazuje na súvislosť medzi životným štýlom preplneným povinnosťami, nedostatkom spánku a zhoršujúcim sa zdravotným stavom populácie v priemyselne rozvinutých krajinách. Ako veľkému problému čelíme, keď nespíme?

Vedcom sa doteraz nepodarilo zodpovedať na otázku prečo spíme, treba však poznamenať, že pokiaľ spánkom doslova trávime tretinu života, evolučne musí mať pre organizmy nezameniteľnú úlohu.

Evolúcia nám zriadila systém, ktorý sleduje čas a riadi naše vnútorné hodiny, nazýva sa cirkadiánny, alebo denný rytmus. Tento systém predpokladá, že cez deň bdieme a sme aktívni a počas noci pokojne spíme.
Nástrojom nášho denného rytmu je hormón melatonín, ktorého produkcia je viazaná na prirodzený kolobeh dňa a noci. Akonáhle sa začne stmievať, epifýza v mozgu začne uvoľňovať melatonín a človek začne byť unavený.

Správnu tvorbu melatonínu podporujú vitamíny skupiny B – B3, B6. Melatonín, ktorého hladiny dosahujú najvyššie hodnoty okolo druhej - tretej hodiny ráno, spustí nočný cyklus odpočinku, obnovy síl a regeneráciu.

Aký je rozdiel medzi dostatkom a nedostatkom spánku?

Vedecké poznatky potvrdzujú, že dostatočný spánok aspoň 7 – 8 hodín denne pôsobí priaznivo na ľudský organizmus. Z dlhodobého hľadiska je dokonca naším najlepším pomocníkom. Každý deň nám pomáha pri:

-  udržaní správnej funkcie imunitného systému,
- regenerácii orgánov,
- zlepšovaní stavu metabolizmu,
- udržiavaní hladiny cukru v krvi,
- stimulácii mozgovej aktivity,
- správnej funkcii psychiky,
-  prevencii pred civilizačnými ochoreniami,
- schopnosti učiť sa, zapamätávať a logicky sa rozhodovať.

Tu narážame na všetky dôvody, prečo môže byť nedostatok spánku z dlhodobého hľadiska naozaj nebezpečný.  Pokiaľ beriete nedostatok spánku za normálny, alebo svoju nespavosť aktívne neriešite, môžete si tak, hoci nevedomky, navodiť rôzne zdravotné komplikácie. Nedostatok odpočinku má za následok spánok za volantom, ktorý je  jednou z najčastejších príčin smrteľných nehôd na cestách a má ročne za následok stovky obetí.

Vedeli ste?

Melatonín sám o sebe nespôsobuje ospalosť. Melatonín je oznamovateľom ostatným chemickým procesom v tele zodpovedným za spánok, že je čas tieto procesy „zapnúť“ , a tým pripraviť telo na odpočinok. Výsledky klinických štúdií dokazujú, že v opodstatnených prípadoch, pravidelné užívanie nižších dávok melatonínu 1-2 hodiny pred želanou dobou spánku, prispieva k navodeniu fyziologických hladín a zlepšuje normálny spánok. Užívanie vyšších dávok sa odporúča najmä v prípade cestovania a preletu cez viaceré časové pásma (jet lag).

VEDCI ZÁROVEŇ VARUJÚ PRED UŽÍVANÍM VYŠŠÍCH DÁVOK MELATONÍNU. 

Vedeli ste?
Vedci, ktorí skúmajú ľudský spánok prišli na to, že u dospelých príslušnosť k typu "ranného vtáčaťa" alebo "nočnej sovy" je geneticky podmienená. 

Ak ste nočným vtákom, je ním pravdepodobne jeden, alebo obaja rodičia. 
Spoločnosť bohužiaľ mnohokrát považuje nočné sovy za lenivých jedincov, nie je však tomu tak. 

Nočné sovy majú problém držať sa stanoveného denného režimu spoločnosti na základe svojej genetickej predispozície, nie na základe vlastného rozhodnutia, či lenivosti.

Späť na články

V minulom článku sme sa venovali príčinám vzniku zápalu močových ciest, močového mechúra a obličiek, popísali sme symptómy sprevádzajúce toto ochorenie, rovnako sme spomenuli štandardnú indikáciu antibiotickej liečby....
28/7 2023
Revolučné riešenie v starostlivosti o močové cesty, mechúr a obličky
Pestrec mariánsky je vhodný na detox pečene, avšak, očista pečene neznamená detox tela. Pŕhľava (žihľava) dvojdomá . Rastlina aloe vera má všestranné použitie. Nielen, že zlepšuje trávenie, pôsobí na nafúknuté brucho a...
12/6 2023
Viete aká je správna detoxikácia organizmu?
Zápal močových ciest je ochorenie, ktoré je najčastejšie spôsobené infekciou v močovom systéme (vylučovacom systéme). Infekcie močových ciest môžu postihovať viaceré časti močového systému, akými sú močový mechúr, močové...
18/5 2023
Stačí užívanie antibiotík a probiotík na zápal močových ciest?