Skutočná kvalita Aloe vera gelu na pitie

5/3 2024

Rozoznať skutočnú kvalitu Aloe vera na dnešnom preplnenom trhu produktov a rozličných marketingových stratégií predstavuje náročnú úlohu. Tento článok sa snaží odhaliť podstatu rastliny Aloe vera, od jej pôvodu až po dôležitosť odborného spracovania a jeho vplyv na účinnosť. Preskúmame témy ako riziká pestovania Aloe vera doma, porovnáme čistý Aloe vera gel s variantmi s príchuťami, pričom sa zamyslíme nad otázkou, ktorá možnosť je pre spotrebiteľa optimálna. V závere sa venujeme konfrontácii neopodstatnených tvrdení šírených inými aktérmi v odvetví, prostredníctvom vyjadrenia odborníkov a expertov. Cieľom článku je poskytnúť objektívny pohľad na Aloe vera, eliminovať mýty a zavádzajúce informácie. 

Taxonómia a pôvod Aloe vera

Aloe vera je jedným z približne 200 druhov z rodu Aloe [1]. Bežne je známa ako Aloe barbadensis Miller, ale podľa medzinárodných pravidiel botanickej nomenklatúry je jej oficiálny názov A. vera (L.) Burm.f. Predpokladá sa, že pochádza zo Sudánu a neskôr bola rozšírená do oblastí Stredozemného mora a ďalších teplých oblastí sveta [2].

Aloe vera je jednou z mála rastlín, ktoré sú široko využívané pre svoje liečivé vlastnosti už po stáročia. Táto konkrétna odroda sa stala najrozšírenejšou a najprospešnejšou formou, ktorá je intenzívne využívaná vo farmaceutickom, kozmetickom a potravinárskom sektore [3].

Aloe vera

je považovaná za najúčinnejšiu a biologicky najaktívnejšiu z vyše 200 druhov Aloe [4].

Z čoho je zložená Aloe vera

Zatiaľ čo Aloe vera obsahuje približne 99 % vody, zvyšné 1 % má pozoruhodnú silu, ktorá sa pripisuje bezproblémovej synergii medzi takmer 100 zložkami [5].

Aloe vera obsahuje veľa vitamínov a minerálov, ktoré sú životne dôležité pre správny rast a funkciu všetkých telesných systémov. Jej rozmanité zložky možno rozdeliť do nasledujúcich kategórií: aminokyseliny, antrachinóny, enzýmy, hormóny, minerály, kyselina salicylová, saponíny, steroidy, cukry a vitamíny. [5].

Keď sa pozrieme na jednotlivé skupiny zložiek  Aloe vera, zistíme, že v každej z nich sú rôzne látky (viď tabuľka), ktoré vedú expertov študovať ich účinky. Spojením týchto zložiek sa vysvetľuje, prečo Aloe vera exceluje v sile a efektívnosti pri liečbe. 

Zložky

Počet a identifikácia

Vlastnosti a činnosť

Aminokyseliny

Poskytuje 20 z 22 požadovaných aminokyselín a 7 z 8 esenciálnych.

Základné stavebné kamene bielkovín v tele a svalových tkanivách.

Enzýmy

Antranol, barbaloín, kyselina chryzofánová, smodín, éterický olej, ester kyseliny škoricovej, izobarbaloín, rezistanol.

Antifungálna a antivírusová aktivita, ale vo vysokých koncentráciách jedovatá.

Hormóny

Auxíny a giberelíny.

Hojenie rán a protizápalové.

Minerály

Vápnik, chróm, meď, železo, mangán, draslík, sodík a zinok.

Nevyhnutné pre optimálne zdravie.

Kyselina salicylová

Zlúčeniny podobné aspirínu.

Analgetikum.

Saponíny

Glykozidy.

Čistiace a antiseptické.

Steroidy

Cholesterol, kampesterol, lupeol, sistosterol.

Protizápalové látky, lupeol má antiseptické a analgetické vlastnosti.

Cukry

Monosacharidy: Glukóza a fruktóza,

Polysacharidy: Glukomanány/polymanóza.

Antivírusová, imunomodulačná aktivita acemanánu (polysacharid).

Vitamíny

A, B, C, E, cholín, B12, kyselina listová.

Antioxidant (A, C, E), neutralizuje voľné radikály [6].

Stavba Aloe vera

Aloe vera sa vyznačuje svojimi hustými, špicatými a mäsitými zelenými listami, ktoré môžu dorásť do dĺžky približne 12–19 palcov (30–50 centimetrov).

Každý z týchto listov obsahuje slizké tkanivo, ktoré účinne uchováva vodu, čo prispieva k ich robustnej štruktúre. Toto tkanivo plné vody je označované ako „gél“, ktorý je všeobecne spojený s produktami obsahujúcimi Aloe vera. V samotnom géle sa koncentruje väčšina prospešných bioaktívnych zlúčenín spomenutých vyššie v článku [4].

Očarujúca história Aloe vera: Od starovekých civilizácií po moderný zdravotný trend

V súčasnosti si Aloe vera získala v oblasti zdravia výraznú popularitu. Jej využitie sa rozšírilo nielen v kozmetike, ale aj v oblasti wellness a doplnkov stravy. Mnoho ľudí uprednostňuje produkty obsahujúce Aloe vera pre jej potenciálne prospešné účinky na imunitný systém, tráviaci trakt a pokožku. 

Zhrnutie výnimočných vlastností Aloe vera (Šťava z Aloe vera: účinky)

Mnohé klinické výskumy poukazujú na pozitívny terapeutický potenciál Aloe vera pri liečbe mnohých zdravotných problémov. Pozrime sa na niektoré z týchto výskumov. 

Imunomodulačné účinky

Experimentálne výsledky svedčia o schopnosti Aloe vera modulovať imunitnú odpoveď prostredníctvom interakcií s bunkami imunitného systému, vrátane makrofágov* a lymfocytov.

Jedným z hlavných mechanizmov imunomodulácie Aloe vera je jej schopnosť ovplyvniť aktivitu T-lymfocytov a makrofágov. T-lymfocyty sú bunky, ktoré zabezpečujú bunkovú imunitu, sprostredkovanie a reguláciu imunitnej odpovedi, zatiaľ čo makrofágy hrajú kľúčovú úlohu v fagocytóze a reakciách proti patogénom.

Okrem toho Aloe vera pomáha zväčšiť týmus o 40% (orgán zodpovedný za produkciu T-buniek v imunitnom systéme)  [8,9].

*makrofágy: imunitných bunky zodpovedné za odstraňovanie poškodených alebo odumretých buniek 

Protizápalové účinky

Aloe vera gél inhibuje zápalové procesy tým, že ovplyvňuje niektoré chemické látky v tele. Nová protizápalová zlúčenina, nazývaná C-glukozylchromón, bola nedávno objavená v gélových extraktoch. Okrem toho, peptidáza bradykináza z Aloe rozkladá bradykinín, látku spôsobujúcu bolesť a redukciu zápalu [10].

Antivírusové vlastnosti

Polysacharidy v Aloe vera preukázali antivírusovú aktivitu voči rôznym vírusom, ako sú herpes simplex, chrípka a ľudský imunodeficiencie vírus (HIV 1) [16].

Antifungálna vlastnosť

Výskumy ukazujú, že spracovaný gél z Aloe vera môže disponovať antifungálnou aktivitou, čo znamená, že by mohol byť účinný v boji proti niektorým typom huby, najmä Candida albicans. Candida albicans je druh kvasinky, ktorá môže pri nadmernom premnožení spôsobiť infekcie v oblasti úst a genitálií [17].

Optimalizácia pokožky, minimalizácia vrások

Existujú prvotné indície, ktoré naznačujú, že miestna aplikácia Aloe vera gélu by mohla mať inhibičný vplyv na proces starnutia pokožky. Vzhľadom na vlastnosti Aloe vera a jej zlúčeniny je možné ju využiť na udržanie vlhkosti a integrity pokožky [18].

V rámci štúdie z roku 2009, ktorej sa zúčastnilo 30 žien starších ako 45 rokov, bolo zistené, že perorálna konzumácia Aloe vera gélu v priebehu 90 dní spôsobila signifikantné zvýšenie produkcie kolagénu a zlepšenie elasticity ich pokožky [19].

Urýchlenie procesu hojenia rán

Aloe vera má bohatú históriu používania pri liečbe vredov a predovšetkým popálenín, vrátane popálenín od slnka. Liekopis Spojených štátov amerických už v rokoch 1810 – 1820 opísal prípravky z Aloe vera ako účinné na ochranu pokožky [20].

Podľa štúdií je Aloe vera efektívnou miestnou liečbou popálenín prvého a druhého stupňa. Heck a spol. (1981) náhodne rozdelili pacientov s popáleninami druhého stupňa, ktorí podstúpili debridement (medicínsky postup, ktorým sa odstraňujú odumreté, poškodené alebo nezdravé tkanivá z rany alebo postihnuté oblasti) a následne boli liečení buď Aloe vera krémom alebo masťou Silvadene. Skupina s Aloe vera dosiahla priemerný čas hojenia 13 dní, oproti 16 dňom hojenia v skupine so Silvadene [21].

Ďalej prehľad experimentálnych štúdií zistil, že Aloe vera môže skrátiť dobu hojenia popálenín o približne 9 dní v porovnaní s tradičnými liekmi. Taktiež pomáha predchádzať začervenaniu, svrbeniu a infekciám [22].

Aj keď dôkazy o účinnosti Aloe vera pri hojení iných typov rán sú zatiaľ nejednoznačné, sľubný výskum naznačuje možné pozitívne účinky [22].

Potenciálna pomoc pri raste vlasov

Výhody Aloe vera pre vlasy boli skúmané, najmä v rámci výskumu o seboroickej dermatitíde. Toto kožné ochorenie sa prejavuje červenkastými vyrážkami s drobnými, žlto-bielymi šupinami, väčšinou lokalizovanými na tvári a pokožke hlavy [23]. 

Jedna staršia štúdia naznačila, že Aloe vera výrazne znižuje svrbenie, šupinatosť a veľkosť postihnutej oblasti u pacientov s týmto ochorením.  Výsledky tohto výskumu indikujú účinnosť emulzie surového extraktu Aloe vera (A. barbadensis) pri terapii pacientov trpiacich seboroickou dermatitídou [24]. Vzhľadom na to, že seboroická dermatitída môže viesť k dočasnému vypadávaniu vlasov, podčiarkuje to potenciál Aloe vera podporovať rast vlasov [25].

Redukcia tvorby zubného povlaku

Zubný kaz a ochorenia ďasien patria medzi časté zdravotné problémy. Efektívnym opatrením na prevenciu týchto stavov je minimalizovať hromadenie povlaku alebo bakteriálnych biofilmov na povrchu zubov [26].

Štúdia z roku 2021 skúmala účinnosť ústnych vôd s Aloe vera, vodíkom peroxidu (HP) a cetylpyridinium chloridom (CPC) pri boji proti tvorbe zubného povlaku a baktériám. Výsledky naznačujú, že ústna voda s Aloe vera bola podobne účinná ako tá s CPC, a dokonca efektívnejšia než tá s HP. Štúdia ukazuje, že ústna voda s Aloe vera môže byť prírodnou alternatívou k chemicky formulovaným ústnym vodám na boj proti povlaku a baktériám v ústach [27].

Ďalšia štúdia zahrňujúca 152 školákov vo veku 8-14 rokov porovnávala ústnu vodu s obsahom Aloe vera so štandardným ústnym roztokom obsahujúcim chlórhexidín. U účastníkov sa preukázalo po 4 týždňoch významná redukcia povlaku, zmiernenie zápalu ďasien a úbytok baktérie Streptococcus mutans (ktorá spôsobuje tvorbu povlaku), čím sa vyrovnala účinkom s chlórhexidínom [28].

Gél z Aloe vera sa taktiež osvedčil v boji s kvasinkami, najmä s Candida albicans, ktoré sa vyskytujú v ústach [29].

Pomoc pri vredoch a zápaloch gastrointestinálneho traktu

Produkty obsahujúce Aloe vera sú odporúčané pre úľavu pri gastrointestinálnych problémoch, vrátane liečby vredov a zmiernenia niektorých zápalových ochorení čriev.

Vredy v ústach sú bežným stavom, ktorý môže spôsobiť nepohodlie a bolesť. Zvyčajne sa tvoria pod perou, vo vnútri úst a trvajú asi týždeň [30]. Viaceré štúdie ukázali, že Aloe vera môže urýchliť hojenie vredov v ústach. 

V štúdii z roku 2012 sa zistilo, že aplikácia Aloe vera gélu nielen urýchlila hojenie vredov v ústach, ale zároveň prispela k zníženiu bolesti spojenej s vredmi [31].

Nedávny prehľad deviatich náhodných kontrolovaných štúdií z roku 2022 naznačuje, že liečba Aloe vera by mohla byť účinnejšia pri hojení vredov v ústach v porovnaní s inými metódami. Okrem toho sa zdá, že tento prístup zabezpečuje rýchlejší proces hojenia [32].

Pri Diabetes Mellitus

Aloe vera sa v mnohých častiach sveta, vrátane Latinskej Ameriky a Arabského polostrova, používa ako tradičný liek na Diabetes mellitus (DM) [33]. Existujú dôkazy naznačujúce, že Aloe vera môže pomôcť zmierniť chronickú hyperglykémiu a poruchy lipidového profilu spojené s DM, čo sú kľúčové rizikové faktory pre kardiovaskulárne komplikácie tejto choroby.

Štúdia uvádza, že dlhodobé podávanie 100 g gélového prípravku z Aloe vera v kombinácii so šupkami semien psyllia preukázalo hypoglykemické a hypolipidemické účinky u pacientov s koronárnou chorobou srdca. Táto terapia viedla k zníženiu hladín cholesterolu, triglyceridov a celkových lipidov v krvi, spolu so zvýšením hladiny cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteínov (HDL) [34].

Klinické štúdie na diabetických pacientoch preukázali, že Aloe vera môže významne znížiť hladiny glukózy v krvi a triglyceridov. Táto pozitívna účinnosť bola zaznamenaná tak pri samotnom užívaní gélu, ako aj v spojení s konvenčnými antidiabetickými liekmi.

Prebiotiká a probiotiká v súvislosti s Aloe vera

Zdravie začína v črevách, a práve tam hrajú dôležitú rolu probiotiká a prebiotiká. Ale čo sú to vlastne za látky a aký je medzi nimi rozdiel? Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré prospievajú nášmu tráviacemu systému, zatiaľ čo prebiotiká sú látky, ktoré podporujú rast a aktivitu týchto prospešných mikroorganizmov [35].

Teraz sa pozrime na výskum z Čile, ktorý vyzdvihuje prebiotický potenciál polysacharidov obsiahnutých v Aloe vera. Autori z Čilskej univerzity zdôraznili, že výsledky tejto štúdie potvrdzujú veľmi sľubné vlastnosti fruktánov a acemanánu z Aloe vera ako prebiotík, ktoré doposiaľ neboli dôkladne preskúmané. Tieto polysacharidy obsiahnuté v Aloe vera môžu účinne podporiť rast prosperujúcich baktérií v čreve, vrátane probiotických baktérií Bifidobacterium spp. a Lactobacillus spp. [36].

Vysvetlivky:

(Fruktány sú skupinou sacharidov, konkrétne oligosacharidov, ktoré sa vyskytujú v niektorých rastlinách. Sú považované za prebiotiká, pretože podporujú rast prospešných baktérií v čreve, ktoré prispievajú k zlepšeniu zdravia tráviaceho systému.)

(Acemanán je polysacharid nachádzajúci sa v šťave a géle z listov Aloe vera. Má vlastnosti, ktoré sú považované za prospešné, vrátane potenciálnych imunomodulačných účinkov.)

Pokiaľ ide o špecifické potreby, najmä probiotiká pre deti, probiotiká pre ženy a probiotiká na trávenie sa stávajú stále dôležitejšími témami v oblasti výživy a wellness. Prirodzená schopnosť Aloe vera podporovať prospešné mikroorganizmy môže byť potenciálne výhodná pre všetky tieto kategórie, ponúkajúc prírodnú alternatívu na podporu zdravia tráviaceho systému. 

Riziká pestovania Aloe vera doma a dôležitosť profesionálneho spracovania

Aloe vera pestovanie

Aloe vera pôvodom pochádza z púštnych oblastí, čo znamená, že vyžaduje špecifické prostredie. Nedostatok slnečného žiarenia, nestabilná teplota a vlhkosť, nadmerné zalievanie alebo použitie nevhodnej pôdy môže spôsobiť stratu cenných zložiek rastliny.

Riziká spracovania

Aloe zahŕňa viac ako 200 druhov, ale len 4 sa využívajú v medicínskej oblasti. Prvým rizikom pestovania Aloe pre medicínske účely doma je neistota ohľadom presného druhu, keďže niektoré druhy sú vizuálne veľmi podobné a ťažko rozoznateľné.

Strata Aktívnych Látok

Nesprávne spracovanie po zbere listov môže viesť k strate prospešných látok. Použitie neefektívnych postupov a technológií, alebo nedostatočná odborná znalosť môže minimalizovať prirodzene sa vyskytujúce účinné látky v rastline. V dôsledku toho môže byť finálny koncentrát z Aloe vera obsahovať výrazne menší podiel aktívnych zložiek.

Aloe vera nežiaduce účinky: Zostávajúce toxické látky

Nekvalitné spracovanie Aloe vera po zbere listov môže znamenať neoddeliteľný výskyt toxických zlúčenín, medzi ktoré patria aj aloín alebo antrachinóny. Tieto látky, známe svojím laxatívnym účinkom, sú však považované za potenciálne škodlivé pre ľudské zdravie a ich nadmerná konzumácia môže vyvolať nežiaduce účinky. Proces spracovania je kritickým faktorom pri minimalizovaní prítomnosti týchto toxických látok a zabezpečení bezpečného využitia Aloe vera v rôznych produktoch.

 

Na minimalizovanie týchto rizík je odporúčané zveriť pestovanie a spracovanie Aloe vera odborníkom. Profesionálne prostredie zabezpečuje dodržiavanie optimálnych podmienok a použitie bezpečných technológií na zachovanie účinných látok a odstránenie potenciálnych toxínov. Pestovanie Aloe vera doma môže byť lákavé, ale s ohľadom na tieto faktory je dôležité uvažovať o spoľahlivých alternatívach.

Ktorý Aloe vera gel si vybrať? S lákajúcimi príchuťami a vôňami alebo radšej bez nich?

“Minimálne technické látky, maximálny prírodný úžitok.”

Aloe vera bez prídavných vôní a farbív si získala obľubu medzi mnohými spotrebiteľmi vďaka svojej schopnosti minimalizovať potenciálne riziko alergických reakcií. Táto preferencia vychádza z obáv spojených s vyšším obsahom alebo kombináciou technických látok, konkrétne umelých príchutí a vôní, ktoré môžu spôsobovať nežiaduce účinky na zdravie. 

Cesta Aloe vera od mexického poľa po hotový produkt: Inovatívne spracovanie od spoločnosti Aloecorp

“Sme hrdí na to, že sme prvým a jediným pestovateľom a výrobcom Aloe vera, ktorý ide nad rámec obyčajnej analýzy kvality.” - Aloecorp Inc

Optimálny rast a zber Aloe vera na rotujúcom pláne

Americký dodávateľ Aloecorp reaguje na rastúci dopyt s dôrazom na kvalitu Aloe vera, ktorá prevyšuje bežné štandardy. Dôležitými prvkami ich prístupu sú udržateľné poľnohospodárstvo, moderné výrobné postupy a pokročilý vedecký výskum.

Na ich farmách rastie Aloe vera bez použitia pesticídov, herbicídov či iných škodlivých chemikálií. Rotujúci plán zberu, kde polia sú rozdelené na dve sekcie, zabezpečuje optimálny rast Aloe vera a udržuje vitalitu materskej rastliny. Kritickým faktorom pre dosiahnutie maximálnej účinnosti a kvality Aloe vera je presný výber správneho času na zber. Tento inovatívny systém zabezpečuje, že zber prebieha v optimálnom momente. Navyše, celý proces zberu je uskutočňovaný manuálne, bez využitia mechanizácie, čo prispieva k šetrnému a starostlivému prístupu k  rastlinám. 

Cesta od listu ku gélu s využitím inovatívnej MAP metódy

Následne sú prepravené listy vyložené na dopravný pás, kde sú čistené a postupne ošetrené postrekovým umývaním.

Pred výrobou sa najprv odstráni pokožka z listov a vrch a spodok každého listu sa presne odreže. Na výrobu Aloe vera gélu sa používa práve dužina, z ktorej je následne odstránený toxický aloín a jemu podobné látky. Patentovaná spracovateľská metóda s názvom MAP zvyšuje biologickú aktivitu Aloe vera šťavy až trojnásobne. Tento krok je kľúčový pre dosiahnutie najvyššej kvality a účinnosti výsledného produktu.

Aloe vera šťava je následne podrobená čisteniu, stabilizácii a rýchlej pasterizácii. Vzorky sú vždy prenášané do laboratória, kde sú podrobené analytickým testom. Prísne normy týkajúce sa obsahu a čistoty sú neustále monitorované, najmä pokiaľ ide o polysacharidy a ďalšie dôležité zložky Aloe vera. Týmto spôsobom je zabezpečená neustála a precízna kontrola kvality v každom kroku procesu výroby.

Kontrola kvality: Analytická precíznosť v každej kvapke Aloe vera

V laboratóriu sa robia analýzy a správy o obsahu polysacharidov v každom vyrobenom produkte. Správy o obsahu polysacharidov sú nielen prostriedkom pre overenie kvality výrobku, ale aj nástrojom pre neustále zdokonaľovanie procesu výroby. Tento dôraz na detaily a systematické monitorovanie zaisťuje, že zákazníci môžu dôverovať v konzistentnú excelentnosť každého produktu, ktorý nesie ich meno.

Inovatína technológia Qmatrix®: záruka integrovaného prístupu ku kvalite Aloe vera

Inovačná metóda Qmatrix® predstavuje revolučný prístup k spracovaniu Aloe vera, zabezpečujúci integrovaný prístup k vysokým štandardom kvality. Táto patentovaná dehydratačná technológia 4. generácie je ďalším dôležitým krokom v procese zabezpečenia kvality, kľúčovým pre výrobu suchého produktu, ktorý uchováva integritu prírodnej šťavy aloe.

Produkt je spracovávaný, koncentrovaný a prevedený na prášok pomocou najnovších metód a technológií vyvinutých v laboratóriách spoločnosti Aloecorp. Prísne kontroly, vykonávané na každom stupni spracovania, sú ustanoveným štandardom výnimočnosti tejto firmy a tvoria základ ich certifikácií kvality, vrátane USDA-NOP a EU certifikátov.

Všetky tieto metódy spracovania boli vyvinuté firmou Aloecorp na zachovanie a zlepšovanie toho, čo prináša úroda. Laboratórne testy poskytujú detailnú analýzu každej dávky, čo je nevyhnutné pre potreby každého klienta. Inovačná technológia Qmatrix® od Aloecorp predstavuje nielen zárukou kvality, ale aj krokom smerujúcim k maximálnemu zachovaniu prírodnej hodnoty Aloe vera [37]

V Aloe vera sa skrýva neuveriteľný potenciál, ktorý je priam nekonečný v možnostiach prospechu, ktoré nám dokáže priniesť. V dnešnej dobe sa často sústredíme na farmaceutické riešenia. Aj keď lieky sú nevyhnutné, často idú ruka v ruke s množstvom vedľajších účinkov. Mnoho výskumov jasne ukazuje, že tí, ktoré využívajú produkty z Aloe vera, môžu dosiahnuť podobné, ak nie dokonca účinnejšie výsledky, ako pri užívaní konvenčných liekov, a to bez známych kontraindikácií.

Bibliografické odkazy

[1] Dagne E, Bisrat D, Viljoen A, Van Wyk B.E. Chemistry of Aloe species. Curr Org Chem. 2000;4:1055–78

[2] Grindlay D, Reynolds T. The Aloe vera phenomenon: A review of the properties and modern uses of the leaf parenchyma gel. J Ethnopharmacol. 1986;16:117–51.

[3] Grindlay D, Reynolds T. The Aloe vera phenomenon: A review of the properties and modern uses of the leaf parenchyma gel. J Ethnopharmacol. 1986;16:117–51

[4] World Health Organization. WHO Monographs on Selected Medicinal Plants. Vol. 1. Geneva: World Health Organization; 1999

[5]https://dermnetnz.org/topics/aloe-vera-and-the-skin  

[6] Rodríguez,  D.  Hernández-Castillo,  R.  Rodríguez-  García  and  J.  L.  Angulo  S. Antifungal  Activity in  Vitro  of Aloe  vera Pulp  and Liquid  Fraction against  Plant Pathogenic Fungi.Industrial Crops and Products( 2005); 21: 81-87. https://www.researchgate.net/publication/344241605_AN_OVERVIEW_OF_FUTURE_PROSPECT_OF_ALOE_VERA_GEL_AS_NANO_DRUG_CARRIER 

[8] J. Tai-Nin Chow, D. A. Williamson, K. M. Yates, and W. J. Goux, “Chemical characterization of the immunomodulating polysaccharide of Aloe vera L,” Carbohydrate Research, vol. 340, no. 6, pp. 1131–1142, 2005.

[9] S. A. Im, S. T. Oh, S. Song et al., “Identification of optimal molecular size of modified Aloe polysaccharides with maximum immunomodulatory activity,” International Immunopharmacology, vol. 5, pp. 271–279, 2005.

[10] J. A. Hutter, M. Salman, W. B. Stavinoha et al., “Anti-inflammatory C-glucosyl chromone from Aloe barbadensis,” Journal of Natural Products, vol. 59, no. 5, pp. 541–543, 1996.

[12]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3729540/

[13]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6163315/

[14]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6330525/

[15] R. J. Sydiskis, D. G. Owen, J. Lohr, K. H. Rosler, and R. N. Blomster, “Inactivation of enveloped viruses by anthraquinones extracted from plants,” Antimicrobial Agents and Chemotherapy, vol. 35, no. 12, pp. 2463–2466, 1991.

[16]https://www.mdpi.com/1424-8247/15/5/599 

[17] J. P. Heggers, G. R. Pineless, and M. C. Robson, “Dermaide aloe/Aloe vera gel: comparison of the antimicrobial effects,” Journal of the American Medical Technologists, vol. 41, no. 5, pp. 293–294, 1979.

[18]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6330525/ 

[19]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2883372/ 

[20]https://www.researchgate.net/profile/Tugba-Yilmaz-Ozden/publication/334227062_Twenty_years_of_research_on_Aloe_vera/links/5d1de8c992851cf440636d82/Twenty-years-of-research-on-Aloe-vera.pdf 

[21] Heck E, Head M, Nowak D, Helm P, Baxter C. Aloe vera (gel) cream as a topical treatment for outpatient burns. Burns. 1981;7:291–94.

[22]https://nnc.gov.ph/regional-offices/mindanao/region-ix-zamboanga-peninsula/6714-surprising-health-properties-of-aloe-vera 

[24]https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/09546639909055904

[25]https://www.medicalnewstoday.com/articles/327257#overview  

[26]https://www.netdoktor.de/krankheiten/karies/

[27]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35722228/ 

[28]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31111439/ 

[29]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19819812/ 

[30]https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21766-mouth-ulcer 

[31]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3491322/ 

[32]https://www.quintessence-publishing.com/deu/en/article/3666483 

[33] Coronado G.D, Thompson B, Tejeda S, Godina R. Attitudes and beliefs among Mexican Americans about type 2 diabetes. J Health Care Poor Underserved. 2004;15:576–88. [PubMed] [Reference list]     + Yeh G.Y, Eisenberg D.M, Kaptchuk T.J, Phillips R.S. Systematic review of herbs and dietary supplements for glycemic control in diabetes. Diabetes Care. 2003;26:1277–94. [PubMed] [Reference list

[34] Agarwal O.P. Prevention of atheromatous heart disease. Angiology. 1985;36:485–92.

[36]https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.jafc.7b04100# 

[37]https://www.summitcosmetics-europe.com/aloecorp-sustainable-farming-high-quality-aloe-vera/ 

Späť na články

Rozoznať skutočnú kvalitu Aloe vera na dnešnom preplnenom trhu produktov a rozličných marketingových stratégií predstavuje náročnú úlohu. Tento článok sa snaží odhaliť podstatu rastliny Aloe vera, od jej pôvodu až po...
5/3 2024
Skutočná kvalita Aloe vera gelu na pitie
Vitajte vo fascinujúcom svete kolostra – jedinečnej tekutiny, ktorá predstavuje zázrak prírody a zároveň neoceniteľný dar, ktorý matka poskytuje svojmu novonarodenému potomkovi. Toto nenahraditeľné sérum, produkované...
1/3 2024
Kolostrum s beta-glukánmi: Unikátna kombinácia pre posilnenie imunity pre deti aj dospelých
Prirodzene sa vyskytujúce enzýmy sú kľúčovým aspektom pre optimálne fungovanie nášho organizmu. Sme schopní vyprodukovať viac ako 3000 rôznych typov enzýmov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri tvorbe, udržiavaní a oprave...
4/1 2024
Systémová enzymoterapia (SET) : Od trávenia až po hojenie