NERVOVÝ SYSTÉM

Každý človek vo svojom živote už určite zažil stresovú situáciu. Ale zažili ste už reakciu tela na stres? Ak ste človek, ktorý veľa pracuje, málo oddychuje a spí, nezdravo sa stravuje a zažíva veľa emotívnych dní, tak potom by ste mali spozornieť. Stres sa podľa psychológie definuje ako nešpecifická obranná reakcia, ktorá je objektívne zistiteľná podľa chemických a fyziologických prejavov tela. Spúšťačov stresovej odpovede organizmu je mnoho: práca, rodina, zdravie, financie a zoznam by mohol pokračovať.
Čo to znamená stresová odpoveď organizmu? Ide o veľmi zložitý biochemický mechanizmus, ktorý prebieha v ľudskom tele. Začína aktiváciou centra vegetatívneho nervového systému (sympatika) a následnou aktiváciou niekoľkých endokrinných žliaz (napr.: kôra a dreň nadobličiek).
Na podnet týchto centier, sa začínajú do organizmu vyplavovať rôzne hormóny (napr.: adrenalín, antidiuretický hormón, adenokortikotropný hormón a i.). Každý z týchto hormónov pôsobí ako posol nesúci správu k určitým typom tkanív a orgánom, ktoré následne musia reagovať. Aktivované sú väčšinou kardiovaskulárny a dýchací systém, krátkodobý energetický metabolizmus, imunita, metabolizmus vápnika, svalový tonus a iné. Ak sa
nad tým zamyslíme, z predchádzajúceho vyplýva, že odpoveď organizmu na stres je veľmi komplexná a zasahuje všetky životne dôležité orgánové sústavy.
Dôsledky stresovej odpovede sú veľmi rôznorodé, záleží na intenzite podnetu, dĺžky pôsobenia a následnej reakcii.